December 6, 2022

Sinematek’ten yeni program: Erken Dönem Sinemanın Sihirbazları* Görseller: Sinematek.

Sinematek “Erken Dönem Sinemanın Sihirbazları” temasıyla Georges Méliès ve Segundo de Chomón’un sessiz filmlerini yeniden beyazperdeye taşıyor.

Méliès ve Chomón’un erken dönem sinemanın belgesel niteliği taşıyan işlerine karşın ürettikleri fantastik ögelere sahip kısa filmleri 27 Ekim ve 15 Aralık tarihleri arasında Sessiz Perşembe gösterimleri adıyla seyirciyle buluşacak.

Aya Yolculuk ve diğerleri

Sinemada bilimkurgu klasiklerinin öncüsü haline gelmiş Aya Yolculuk başta olmak üzere Georges Méliès’den Tek Kişilik Orkestra (L’homme orchestre), İmkânsız Denge (L’équilibre impossible), Canlı İskambil (Les cartes vivantes) gösterilirken Segundo de Chomón’dan Elektrikli Otel (El Hotel Eléctrico), Kurbağa (La grenouille) ve Dönüşümler (Metamorfosis / Metamorphoses) filmleri gösterilecek.

Georges Méliès’e ait 15 kısa film 27 Ekim ve 24 Kasım Perşembe günleri gösterimini yaparken Segundo de Chomón’un 13 filmi ise 10 Kasım ve 15 Aralık Perşembe günleri gösterime girecek.

Sinematek Sinema Evi’nin erken dönem sinema eserlerini sunduğu Sessiz Perşembe gösterim programının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

(ED/TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: