December 2, 2022

Turkcell çalışanları: Promosyonlarımızı ve özlük haklarımızı istiyoruz – Merve Tur


* Fotoğraf: Turkcell.

Turkcell çağrı merkezi çalışanları sosyal medya üzerinden yürüttükleri eylemle #PromosyonNerede, #ÇağrıMerkezleriAyakta, #TurkcellHaklarımıVer ve #TurkcellGlobalBilgiPromosyonHakkınıVer etiketleriyle taleplerini dile getiriyor.

Turkcell çağrı merkezinde 2017’den beri çalışan Ali, “Sosyal medya üzerinden harekete geçilmeden önce bize ısrarla şirketin böyle bir promosyon anlaşması olmadığı söylendi. Twitter’da gündeme geldikten sonra da promosyon görüşmelerinin devam ettiği yönünde e-posta geldi.”


Çalışanlara gönderilen e-mail.

Yıllardır promosyon taleplerinin geçiştirildiğini belirten Ali, “AssisTT çağrı merkezinin, Türk Telekom çağrı merkezi çalışanlarına promosyon yatırmasından sonra bu durum gündemimiz haline geldi. Çünkü çoğu çalışan promosyonun ne olduğunu bile bilmiyordu.”

Bir diğer çalışan Selin ise, taleplerini yetkililere söylediklerinde üstü kapalı bir şekilde tehdit edildiklerini söylüyor.

Turkcell çağrı merkezi çalışanlarının talepleri şöyle:

  • Promosyon ödemelerinin yatırılması.
  • Yemek ücretlerinin artırılması.
  • İş yerinde sendikalaşmanın önünün açılması.
  • Evden çalışan kişilere elektrik ve ısınma yardımının yapılması.
  • Prim/Maaş ücretlerinin düzenlenmesi, kıdem yılına göre ücret artışlarının desteklenmesi.
  • 6-11 saat koşullarının iyileştirilmesi.
  • Şirket yöneticilerinin keyfi yazılı uyarı, savunma alınması gibi durumların önüne geçilmesi.

Günlük yemek ücreti 28 lira

Çalışma koşullarının da zorlayıcı olduğunu ifade eden Selin, “Birçoğumuz işimizi severek yapıyoruz ama yemek ücretlerimiz günlük 28 TL, çalışma saatlerimiz çok yoğun. Ayrıca evden çalışıyoruz ve herhangi bir elektrik ve internet kesintisinde çalışamadığımızda o süre bize fazla mesai olarak geliyor,” dedi.

Altı kişi sendikalı olduğu için işten çıkarıldı

Çalışanların sendika üyesi olmasının da engellendiğini söyleyen Ali ” Şirkette sendikalaşmanın önüne geçiliyor ve sendika üyesi olduğu tespit edilen çalışma arkadaşlarımız başka bahanelerle işten çıkarılıyor. Sadece bu sene içinde benim bildiğim altı kişi sendikalı olduğu için işten çıkarıldı,” dedi.

Anayasa’nın 51. Maddesine göre
: “Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir.”

* Haberde kullanılan isimler çalışanların mağduriyet yaşamaması için değiştirilmiştir.

(MT/TY)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: