December 1, 2022

Yeşil Sol Parti 2. Olağanüstü Kongresi’ni düzenledi* Fotoğraf ve Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi.

Yeşil Sol Parti, seçimlere katılma yeterliliği için kısa süre önce 46 şehirde örgütlenmesini tamamlayarak 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’ni topladı.

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası salonunda dün (16 Ekim) gerçekleştirilen kongrede, Yeşil Sol Parti’nin yeni eş sözcüleri seçildi.

Delegelerin katılımıyla yapılan seçimler sonucunda Parti Eş Sözcülüğü’ne Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın’ın geldiği kongreye HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, SODAP Eş Sözcüsü Sezgin Kartal, KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Şükran Kablan Yeşil, Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul ve KHK Platformu üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda parti, STK, meslek ve çevre örgütü temsilcisi katıldı.

Mahpus kadın siyasetçilere selam

Kongrede eş sözcülerin yanı sıra 60 kişilik Parti Meclisi de belirlendi. LGBTİ+ aktivisti Remzi Altunpolat, Parti Meclisi’ne seçilen isimler arasında yer aldı.

Kongre açılışında konuşan Yeşil Sol Parti Eş Başkanı Ayşe Erdem:

“Seçim sathına girmişken, kurullarımız kendini kuvvetli bir biçimde hazırlamalı. İktidar bloğunun devletin tüm zor aygıtlarıyla bireylere saldırdığı, kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddetin tırmandırıldığı günlerden geçiyoruz. Hukuksuzluğun her yerde olduğu ve kadınların kazanımları elinden alınıyor. Eş başkanlık kurumuna saldırı ile siyaset alanı da kadınlara saldırılıyor. Bu vesileyle Figen Yüksekdağ ve Aysel Tuğluk şahsında cezaevinde bulunan tüm kadın siyasetçilere selamlar iletmek istiyorum.”

Kadın ve LGBTİ+’lara yönelik baskılar

Yeni dönem Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü seçilen Çiğdem Kılıçgün Uçar “Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yanı sıra HDP ve Yeşil ve Sol parti bizim birer kapımızdır,” diyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“AKP-MHP iktidarı eski Türkiye’nin kodlarıyla yeni yüzyılın inşasına başlamış durumda. Kadın ve LGBTİ+’ların mücadelesi devletin bütün baskı politikalarıyla karşı karşıya. Yoksulluk kadermiş gibi gösteriliyor. Bu kodlar ulus-devletin paradigmasıdır.”

Türkiye’deki kadın cinayetlerine de değinen Uçar “Nadira Kadirova’ya Şule Çet’e, Nagihan Akarsel’e sözümüz var. Kadın dayanışması yolumuz olsun. Yolumuz açık olsun,” dedi.

“Buradayız, birlikte değiştirelim”

Yeni dönem Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın da kongrenin olağanüstü bir süreçte gerçekleştiğini söyledi. Akın, sözlerine şöyle devam etti:

“Gelin tarihin çöplüklerinde kalmış tartışmaların esiri olmayalım, gelin birlikte olalım, gelin tek adam rejimini birlikte değiştirelim, birlikte mücadele edelim, Türkiye’ye yeni bir umut yaratalım. Bu konuda her türlü esnek siyasete varız. Yeşil Sol Parti olarak olabilecek her türlü ihtimal karşısında, HDP’nin kapatılması ihtimali karşısında ortak, birlikte mücadele etmeye hazırız. Bundan sonra da Türkiye’nin her yerinde bu perspektifle örgütleniyoruz, gelin birlikte değiştirelim, birlikte başaralım. ‘Buradayız, birlikte değiştirelim’ diyoruz.”

Sancar: Bileşenlerimiz büyüdükçe HDP de büyüyor

Eş Başkanlar ve Eş Sözcülerden sonra söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise “Bileşenlerimiz büyüdükçe HDP de büyüyor. HDP büyüdükçe en geniş mücadele ortaklığı yürüyüşümüzde daha kararlı oluyoruz. İktidarın kurduğu sistem yalanda, talanda sınır tanımıyor. Biz de mücadelede sınır tanımıyoruz. Mücadelede, büyümede ve gelişmede sınır tanımayacağız. Şimdi Emek ve Özgürlük İttifakı ile de birlikte yürüyoruz, büyüyoruz, genişliyoruz,” dedi.

(TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: