December 10, 2022

Suriye | “Toprak bütünlüğü ve egemenliğimiz için ne gerekiyorsa yapacağız” 

Fotoğraf: Dr. Ayman Susan/SANA

Astana Formatında düzenlenen Suriye konulu 19. Uluslararası Zirvede Çarşamba günü yaptığı basın toplantısında, Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti başkanı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Dr. Ayman SusanTürkiye’nin hava sahası ve topraklarında yürüttüğü askeri harekatı “işgal” olarak niteledi ve sert bir dille kınadı. 

Suriye topraklarındaki
gayri meşru yabancı varlığı

Resmi Suriye Haber Ajansı SANA’nın haberine göre, Susan, Suriye topraklarındaki gayri meşru yabancı varlığının uluslararası hukukun ihlali olduğunu, Suriye’de istikrarın pekişmesini engellemeyi, terörle mücadele ve yeniden yapılanma sürecini sekteye uğratmayı  amaçladığını belirterek, bunlara derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Terör örgütlerinin kalıntılarına destek sağlanması ve Haseke’nin sık sık sularının kesilmesi başta olmak üzere Amerikan ve Türk işgali tarafından gerçekleştirilen eylemlerin savaş ve insanlık suçu oluşturduğuna dikkat çekerek Birleşmiş Milletler Şartı’nın açıkça ihlal edildiğini söyledi ve “Uluslararası toplumu bu eylemleri kınamaya çağırıyoruz” dedi.

“ABD yönetimi 90’dan
fazla ülkeden terörist getirdi”

“ABD yönetimi tüm yalanlarını, uydurmalarını ve medyadaki yanlış bilgilendirmeleri kullanarak Suriyelileri öldürmek ve başarılarını yok etmek için 90’dan fazla ülkeden terörist getirdi ve bugün tek taraflı zorlayıcı önlemler ve Suriye petrol ve buğdayının çalınması yoluyla ekonomik terörizmi sürdürüyor. “Dr. Susan bir basın toplantısında söyledi.

“Türk işgali”

Susan Türkiye’nin sürdürdüğü harekatlarla ilgili olarak ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Türk işgalinin Suriye’deki politikalarını meşrulaştırma bahaneleri artık kimseyi kandırmıyor. Sınır güvenliği ortak bir sorumluluk olduğu ve güvencesi münhasıran Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymayı, iç işlerine karışmamayı ve işgal güçlerinin geri çekilmesini sağlamayı gerektirdiği için yapılacak her açıklamanın asgari düzeyde de olsa inandırıcılık kazanması için sahadaki eylemlerle birlikte gerçekleştirilmesi gerekiyor.” 

“Suriye her şeyi yapacak”

Susan “ayrılıkçı” olarak nitelediği “SDF güçlerinin El Cezire bölgesinde gerçekleştirdiği saldırılar”ın, onun Suriye karşıtı projeyle ilişkisini teyit ettiğini ve Suriye halkının ülkenin birlik ve bütünlüğüne kimsenin zarar vermesine izin vermeyeceği ve bu konudaki herhangi bir proje çökmeye ve başarısızlığa mahkum olduğu için “hayallerinden vazgeçmesi” gerektiğini söyledi. 

Susan, Suriye’nin yerinden edilenlerin şehirlerine ve köylerine dönüşlerini kolaylaştırmak için en iyi yolları sağlamak için çalışmaya devam ettiğini ve bunun için gerekli önlemleri aldığını ve almaya devam ettiğini belirterek, yeniden yapılanmaya engel olanlara işaret etti. Mültecilerin acılarını kendi projelerine hizmet etmesi için sömürenler bundan vazgeçmeli ve Suriye’deki projelerinin yenilgisini kabul etmelidir.

“Türk rejiminin kabul edilemez saldırıları”

Dr. Susan, “Astana formülü Suriye’deki terörist varlığının azaltılmasına katkıda bulundu ve Türk rejimi Astana’nın çıktılarına ve kararlarına ve varılan mutabakatlara bağlı kalsaydı daha fazla başarı elde edebilirdi” dedi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı, Suriye topraklarına yönelik herhangi bir saldırı veya tecavüzün egemenliğinin ihlali olduğunu ve şiddetle kınandığını, Suriye’nin sınırlarını ve toprak bütünlüğünü savunmak için ne gerekiyorsa yapacağını vurguladı.

“Genişleme projeleri hakkında hala bazı yanılsamalara sahip olan diğerlerine, sadece birleşik Suriye’nin olacağını söylüyoruz. En ufak bir sorun için sürekli ayaklanan Uluslararası Toplum, bu tırmanışa ve Türk rejiminin Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik kabul edilemez bu saldırılarına karşı sesini yükseltmelidir.” dei

Suriye’nin, Suriye genelinde vatandaşlarına yardım sağlama taahhüdünü teyit ettiğini ve bu konudaki çabalarını ulusal egemenlik temelinde desteklemek için diğer tüm taraflarla işbirliğine hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Susan, Suriye’nin krizin çözümünün, Suriye’nin önderliğindeki ve sahip olduğu ve herhangi bir dış müdahale olmaksızın Suriye-Suriye diyaloğuna uygun olduğunu ve Anayasayı Tartışma Komisyonu’nun her türlü müdahaleden uzak çalışması için uygun koşulları sağlamak olduğunu vurguladığını sürdürdü. 

Forum Sonuç Bildirgesinin , terörle mücadelenin sürdürülmesine ve istikrarı artırmaya yönelik çalışmalara vurgu yaparak Suriye’nin özlemlerini karşıladığını ve Türk rejiminin üzerinde anlaşmaya varılanlara uyması gerektiğini de sözlerine ekledi.

(AEK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: