December 1, 2022

ABD: Suriye’deki hava saldırıları askerlerimizin güvenliğini tehdit etti* Fotoğraf: Pentagon

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Patrick Ryder, Türkiye’nin kuzey Suriye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) topraklarına yönelik 19 Kasım’dan bu yana sürdürdüğü hava saldırılarına ilişkin dün (23 Kasım) yazılı bir açıklama yaptı.

Ryder, “Irak, Suriye ve Türkiye’deki tırmanan eylemlere” ilişkin açıklamasında, “Savunma Bakanlığı’nın kuzey Suriye, Irak ve Türkiye’deki tırmanan eylemlerden derin endişe duyduğunu” söyledi.

“Bu tırmanış, IŞİD’i geriletmek ve bertaraf etme üzere IŞİD’i Bertaraf Etmek için Küresel Koalisyon’un yıllardır kaydettiği ilerlemeyi tehdit ediyor” diyen Pentagon Sözcüsü, sözlerine şöyle devam etti:

“Suriye’deki son hava saldırıları, IŞİD’i bertaraf etmek ve binden fazla IŞİD tutuklusunun gözetimini sağlamak için yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti. Dahası, koordinasyonsuz askeri eylemler Irak’ın egemenliğini de tehdit ediyor.

“Söz konusu tırmanışa derhal son vermek, IŞİD’i bertaraf etme misyonuna odaklanmayı sürdürmek ve sahada IŞİD’i bertaraf etme misyonuna bağlı personelin güvenliğini ve emniyetini sağlamak için gerekli.

“Bu eylemler sonucunda Türkiye ve Suriye’de yaşanan sivil can kayıplarını kınıyoruz ve taziyelerimizi iletiyoruz.

“Sivil altyapının kasıtlı bir biçimde hedef alındığı yönündeki haberlerden de endişe duyuyoruz. Söz konusu tırmanışın azalması çağrısı yaparken aynı zamanda Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini tanıyoruz. Ateşkesi sürdürmek için Türkiye ve yerel ortaklarımız ile görüşmeleri sürdüreceğiz.”

CENTCOM’dan ‘istikrarsızlaşma’ açıklaması

Öte yandan, IKBY merkezli Rûdaw haber sitesine konuşan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Joe Buccino da “Suriye’yi istikrarsızlaştırabilecek her türlü askeri adıma karşıyız” dedi.

Türkiye’nin kuzey Suriye’ye olası bir kara harekatına ilişkin de konuşan CENTCOM Sözcüsü Buccino, “böylesi bir adımın IŞİD’e karşı ortak mücadele ile IŞİD’in yeniden ortaya çıkması tehlikesini ortaya çıkaracağını ve bölge üzerindeki tehditleri artıracağını” kaydetti.

Rûdaw’ın aktardığına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 19 Kasım’da başlattığı hava saldırıları kapsamında IKBY topraklarındaki Kandil, Asos ve Hakurk bölgeleri ile kuzey Suriye’deki Kobanî, Kaniya Ereba, Menbiç, Zor Miğar, Tel Rıfat, Cezire ve Derik bölgelerini hedef aldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hava saldırılarında 184 PKK ve YPG üyesinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Demokratik Suriye Güçleri’nden (DSG) yapılan açıklamaya göre ise saldırılarda 13 sivil, bir YPG üyesi, 15 de Suriye askeri olmak üzere toplam 29 kişi öldü.

TIKLAYIN – Erdoğan: Uçaklarla yaptığımız operasyonlar sadece başlangıç

(SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: