December 1, 2022

Bağımsız yayınevleri yüksek ücretler nedeniyle Kitap Fuarına katılamıyorFotoğraf: AA

Ginko Kitap, kendilerinden istenen ücretlerin ve giderlerin yüksek olması ve “fuar şirketinin katı fiyat politikası” nedeniyle bu yıl İstanbul Kitap Fuarı’na katılamayacaklarını duyurdu.

Ginko Kitap’ın yayınladığı açıklamaya Kor Kitap, Manos ve Sor yayınları da imza attı.

Açıklama şöyle:

“Yayınevi olarak okurlarımızla buluşmanın en önemli yollarından biri ve birer kültür festivali olan kitap fuarlarını önemsiyoruz, elimizden geldiğince de katılmaya çalıştık, çalışıyoruz. Türkiye’de düzenlenen kitap fuarlarının en büyüğü olan İstanbul Kitap Fuarı’na da katılabilmeyi elbette dilerdik.

“Katı fiyat politikası”

“Ancak fuarın metrekare ücretlerinin ve diğer giderlerinin çok yüksek olması ve buna eklenen fuar şirketinin katı fiyat politikası, yayınevi olarak fuara katılımımızı imkansız hale getirdi. Başlangıcından bu yana İstanbul Kitap Fuarı’nın parçası olmuş, yazarları fuarın onur yazarı olmuş bir yayınevi olarak ilk kez İstanbul Kitap Fuarı’na katıl(a)mayacağız.

“Açmak gerekirse pandemi öncesi yapılabilen son İstanbul Kitap Fuarı’nda ’50 kuşağı öykücülerinden ve yazarlarımızdan Adnan Özyalçıner onur yazarıydı ve bu fuara 42 metrekarelik bir stant ile katılmıştık. Aynı alanımızla bu sene de fuara katılmak istediğimizde toplamda 100 bin TL’ye varan bir harcama yapmamız gerekiyordu. Bu koşullarda maddi zorluklar karşısında ayakta kalmaları giderek zorlaşan bağımsız yayınevlerinin fuara katılımı neredeyse imkansız hale gelmekte. Bu durumun hem ülkedeki hem de fuardaki kültürel çeşitliliği tehdit ettiğini ve maalesef azalttığını söylemeliyiz. Cemal Süreya’nın ‘Bir dergi gibi benim hayatım. Bu yüzden ölmem; batarım’ dediği zamanları yaşıyoruz. Son zamanlarda maddi nedenlerle dergi ve yayınevlerinin kapanmasını herkes gibi üzüntüyle takip ediyoruz. Kültür ve kitap fuarlarına diğer iş fuarlarıyla aynı şekilde yaklaşılması eşitsiz bir tablo yaratmakta.

“Bu gidişata dur denilmeli”

“Tüm bunları da göze alarak ‘zarar’ etme pahasına ve kendimizi zorlayarak bir şekilde belki fuarda yer alabilirdik fakat bu gidişata bir yerde dur denilmesi gerektiğini düşündük. Yayıncılığı salt ticari faaliyet olarak görmeyen bir yayınevi olarak fuara katıl(a)mamak okurlarımızla buluşmamıza engel olamazdı. Okurlarımızla buluşmanın başka bir yolunu elbette bulacaktık. Pandemi nedeniyle fuarların yapılamadığı geçtiğimiz yıllarda yalnızca online satış platformumuz üzerinden organize ettiğimiz Ginko Kitap Günleri’ne bu sene fiziki alanlar ve etkinlikler ekleyerek devam ediyoruz.

“İki hafta boyunca İstanbul genelinde beş farklı noktada kitaplarımız indirimli olarak okurlarımızla buluşacak, yine çeşitli mekânlarda düzenleyeceğimiz onu aşkın söyleşi ve imza etkinliğiyle okur-yazar buluşmaları gerçekleştireceğiz. 3-18 Aralık 2022 tarihleri arasında tüm okurlarımızın Ginko Kitap Günlerine katılımını ve dayanışmasını bekliyoruz.”

(AÖ)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: