December 9, 2022

Boğaziçi mezunları: Akademik kıyıma göz yumanlar hesap verecek


Boğaziçi mezunları, , Öğretmenler Günü’nde Boğaziçili akademisyenlerin nöbetine katıldılar. Her gün rektörlüğe sırtını dönen akademisyenlere eşlik eden mezunlar, karanfil dağıttılar.

 Açıklama yapan Boğaziçi mezunları, “akademisyenlerin yaşanan tüm olumsuzluklara, mesnetsiz iddialarla haklarında açılan soruşturmalara, ders iptallerine, uzaklaştırmalara rağmen onurlu bir duruş sergilediğini” belirttiler.

Mezunlar, açıklamalarında şöyle dediler:

“Hocalarımızın her türlü baskı ve gözdağına karşı dimdik duruşu ve direnci hepimize örnek oluyor. Onlar sayesinde daha güzel günlere olan inancımızı kaybetmiyoruz.

“Üniversitemizin saygınlığını kendilerine menfaat sağlamak, koltuk kapmak için kullananlar da bu akademik kıyıma bile isteye göz yumanlar da elbet bir gün hukuk önünde hesap verecek.

“Türkiye’de özerk ve özgür üniversitelere kavuşuncaya kadar dayanışma içinde çoğalarak direnmeyi bir vatandaşlık görevi sayıyor, bizimle aynı ideali paylaşan herkesi gençlerimizin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’den bu yana devam eden direniş 700 günü geride bıraktı. Bu süre boyunca üniversitenin seçilmiş dekanları, enstitü müdürleri, bölüm başkanları üniversite yönetimi tarafından görevden alındı.

Emekli hocaların ders vermesi engellendi, araştırma merkezleri işlevsizleştirildi, birçok fakülte için “adrese teslim” kadro ilanları verildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 20’den fazla akademisyen görevden alındı. Yönetime karşı akademisyenler ve diğer bileşenler tarafından açılan çok sayıda dava bulunuyor.

(RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: