Dünya

Ürdün, deli dana nedeniyle Brezilya, Hollanda ve İspanya’dan sığır eti ithalatını durdurdu


3 ülkede deli dana alarmı!

Ürdün‘ün El-Memleke televizyonun haberine göre, Tarım Bakanlığı yetkilisi Hazim es-Samadi; Brezilya, Hollanda ve İspanya’dan canlı buzağı, işlenmiş, kurutulmuş ve dondurulmuş sığır eti ithalinin durdurulduğunu söyledi.

Samadi, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE), Brezilya ve Hollanda’da olağan dışı vakaların görüldüğü raporunun ardından Ürdün Tarım Bakanlığının 26 Şubat’ta bu ülkelerden sığır eti alımını askıya aldığını belirtti.

Ülkesinin sığır eti ithalatında Güney Afrika ve Romanya gibi alternatif pazarlara sahip olduğunu hatırlatan Samadi, bazı ülkelerden alımın durdurulmasının yerel pazarda fiyat artışına yol açmayacağını ifade etti.

Samadi, Ürdün’ün daha önce et ithalatının yüzde 90’ının Brezilya, Hollanda ve İspanya’dan yapıldığını da sözlerine ekledi.

Brezilya Tarım Bakanlığı, dün ülkenin kuzeyindeki Para eyaletinde deli dana vakasına rastlandığını, vakanın atipik olduğunu ve bulaşma riskinin bulunmadığını açıklamıştı.

Hollanda Tarım Bakanı Piet Adema da bir çiftlikte ölen inekte deli dana hastalığının tespit edildiğini ve çiftliğin karantinaya alındığını duyurmuştu.

Kaynak: AA


Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir