March 27, 2023

İngiltere ay nükleer reaktörünü finanse ediyor — Apsny News


İngiliz hükümeti, Rolls-Royce’u, ABD liderliğindeki insanları ayda barındırma misyonunun bir parçası olarak bir gün bir ay üssüne güç sağlayabilecek bir nükleer reaktör geliştirmesi için görevlendirdi. Ancak proje şu ana kadar gecikmeler ve maliyet aşımlarıyla boğuştu.

Birleşik Krallık Uzay Ajansı Cuma günü yaptığı duyuruda, prototip bir reaktör inşa etmesi için Rolls-Royce’a 2,9 milyon £ (3,5 milyon $) hibe ettiğini duyurdu. Alman BMW firmasına ait olan İngiliz mühendislik firması, 2029 yılına kadar çalışan bir reaktöre sahip olmayı planlıyor.

“50 yılı aşkın bir süredir insanların Ay’a dönüşünü ilk kez görmeye hazırlanırken, bir ay üssü için yeni güç kaynaklarına öncülük edecek Rolls-Royce ile bu ay modüler reaktörü gibi heyecan verici araştırmaları destekliyoruz.” Bilim, Yenilik ve Teknoloji Departmanı Devlet Bakanı George Freeman yaptığı açıklamada.

Birleşik Krallık hiçbir zaman kendi mürettebatlı uzay uçuşunu başlatmadı ve hiçbir Britanyalı Ay’ın yüzeyinde yürümedi. Yedi İngiliz astronot uzaya seyahat etmesine rağmen, Ay’a ayak basan 12 kişinin tamamı Amerikalı erkeklerdi.

Artemis programı kapsamında NASA, 2025’te insanları Ay’a geri döndürmeyi planlıyor, ancak program zaten programın beş yıl gerisinde ve milyarlarca dolar bütçeyi aştı. Şu anda, bir ay üssünün ilk aşaması 2032 için planlanıyor. İngiltere, Artemis programı için iletişim, navigasyon ve yakıt ikmali teknolojisi geliştiren Birleşik Krallık şirketleri ile bu görevde destekleyici bir rol oynayacak.

Birleşik Krallık’ta 30 yıl sonra ilk yeni nükleer reaktör geçen ay Hinkley Point C nükleer santraline teslim edildi. 2017’den beri inşa halinde olan tesisin maliyeti tahmin edilenden %50 daha fazla ve planlanandan iki yıl sonra, 2027’de açılması planlanıyor.

Şansölye Jeremy Hunt bu hafta hükümetin nükleer enerjiyi nükleer enerji olarak sınıflandıracağını söylemesine rağmen, İngiltere’nin sekiz nükleer santralinden biri hariç hepsinin 2028’e kadar kapanması planlanıyor. “sürdürülebilir,” İngiltere’nin kendi çevre kurallarını atlatmak ve yeni reaktörler inşa etmek amacıyla. Bunlardan bazıları olacağını söyledi. “küçük modüler reaktörler” Rolls-Royce’un ay kullanımı için inşa ettiği gibi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir