Ekonomi

23 Mart dolar ne kadar? euro ne kadar?Fed, beklendiği gibi politika faizini 0.25 baz puan artırarak yüzde 4,75-5 aralığına çıkardı. Fed, faiz artışlarının devamını işaret etti. Fed’in beklentilerin dışına çıkmayan ve enflasyon ile mücadeleyi yineleyen açıklamaları dolara değer kaybettirdi.

Dolar/TL kuru 19 TL’nin üstündeki yerini daha da sağlamlaştırarak 19,05 TL’ye kadar çıktı. Euro/TL ise ECB Başkanı Lagarde’den gelen açıklamalar ve doların değer kaybetmesiyle 20,7801 TL’ye kadar çıktı. 

Kararın ardından doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü gösteren DXY endeksi 102.778’den 101.70’e kadar geriledi. Euro/dolar paritesi 1,0906’a kadar çıktı. 

ABD’de Goldman Sachs, Fed’in finansal stresin yaşandığı zamanlarda parasal sıkılaştırmadan her daim kaçındığını belirterek faizleri sabit bırakacağını öngörmüştü. Ancak Fed cephesinde görünüm öyle değil.

Fed karar metninde ABD bankalarının sağlam bir görünümü olduğunu, ancak gelişmelerin büyüme üzerindeki etkilerinin değerlendirileceğini ifade etti.

Karar metni, bankacılık krizine rağmen Fed’in faiz artışlarından vazgeçmeyeceğini gösteriyor.

Kararın ardından yaptığı basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in yüzde 2’lik enflasyonu hedefini yeniden vurguladı. Powell, bu toplantıda pas geçmeyi ele aldıklarını ancak komitede çoğunluğun artış yönünde oy kullandığını söyleyerek “Fed yetkilileri bu yıl faiz indirimi öngörmüyor. Enflasyonu yüzde 2’ye döndürmek için gerekeni yapacağız. Mal grubundaki dezenflasyon kesinlikle ilerleme kaydediyor, ama yavaş şekilde” dedi.

Powell, geçtiğimiz haftalarda yaşanan bankacılık krizine ilişkin ise “Bankacılık sistemini korumak için tüm araçlarımızı kullanacağız. Credit Suisse-UBS anlaşması pozitif bir çıktı olarak görünüyor. Son iki haftada bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ekonomi üzerinde etkili olabilir. Bankacılık sistemindeki mevduat akışları geçen hafta istikrar kazandı” dedi.

Fed’in ardından bugün gözler TCMB’nin saat 14’te açıklayacağı politika faizine kilitlendi. TCMB geçtiğimiz ay depremin ekonomi üzerindeki etkilerini aza indirmek adına politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 8.50’ye çekmişti. TCMB’nin bu ay pas geçmesi bekleniyor. 

TCMB, dolar kuru 19 TL’nin üstüne yerleşince döviz işlemlerini kısıtlayıcı adımlar atmaya başladı. Ticari kurumsal şirketlerin 5 milyon dolar olan günlük alım limiti düşürüldü! Yurtdışı para transferine de komisyon getirildi.  

Ticari kurumsal şirketlerin döviz alım limiti 5 milyon dolardan 2.5 milyon dolara düşürüldü. 

Yine şirketlerin yurtdışına döviz transferine de yüzde 5 komisyon getirildi.

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu