Dünya

38,3 milyon dolar tazminat ödeyecekFlorida Güney Bölgesindeki bir jüri, Chiquita’nın, ABD‘nin terör örgütleri listesinde yer alan Kolombiya Birleşik Öz Savunma (AUC) milisleri tarafından öldürülen sekiz kişinin ailelerine 38,3 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. 

Davacıların avukatlarından Agnieszka Fryszman, “Müvekkillerimiz Amerikan yargı sistemine güvenerek Chiquita’dan hesap sormak için hayatlarını riske attılar” dedi. 

Avukat, “Bu karar öldürülen kocaları ya da oğulları geri getirmeyecek ama kayıtları düzeltecek ve terörizmin finansmanının sorumluluğunu ait olduğu yere, Chiquita’ya yükleyecek” dedi.

Chiquita, 2007 yılında, bir ABD federal mahkemesinde AUC’ye altı yıl boyunca para ödemekten suçlu bulunmuş ve firma, bunu Kolombiya’daki personeline ve tesislerine yönelik şiddeti önlemek için yaptığını belirtmişti.

ABD Adalet Bakanlığına göre, bu “uzun süreli, düzenli ve önemli” destek, Washington tarafından terör örgütü olarak kabul edilen bir örgüt için federal bir suç teşkil ediyordu. Grup, 25 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

Sekiz davacı, Florida’daki davada, tarımsal gıda grubunu AUC’ye yaklaşık iki milyon dolar ödemek ve silah ve uyuşturucu taşımalarına yardımcı olmakla suçladı. Jüri, bu paranın cinayet, adam kaçırma, gasp, işkence ve zorla kaybetme gibi savaş suçları işlemek için kullanıldığı iddiasını kabul etti.

Davacılara yardımcı olan EarthRights International adlı sivil toplum kuruluşunun avukatı Marco Simons, “Bu karar, dünyanın dört bir yanındaki şirketlere, insan hakları ihlallerinden kâr sağlayanların cezasız kalmayacağına ilişkin güçlü bir mesaj veriyor” dedi.

EarthRights International’a göre, ilk kez bir ABD jürisi büyük bir ABD şirketini başka bir ülkedeki insan hakları ihlallerine suç ortaklığı yapmaktan sorumlu tutuyor. 

Chiquita aleyhine ABD’de aynı gerekçelerle açılan ve yüzlerce davacının katıldığı başka hukuk davaları da devam ediyor.

 


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu