Kültür&Sanat

400 yıllık tarih bir sergiye sığdırıldı


İBB Kültür AŞ ve ModelPort iş birliğinde hazırlanan İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi, 10 bin figürün 87 kat küçültülmüş haliyle ziyaretçilerini karşılıyor. Medeniyetlerin başkenti; dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden olan Tarihî Yarımada’nın 1600’lü yıllardan 19. yüzyıla uzanan hikâyesi, aslına sadık kalınarak modellendirildi. Tarihi kaynaklar ışığında 5 yılda geliştirilen İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi, 400 bin metrekarelik alanda var olan yapıları, sosyal hayatı ve tarihe geçen olayları 400 yıl önceki haliyle tekrar canlandırıyor.

“10 BİN FİGÜR, 50 BİN LED IŞIĞI İLE TARİH GÜNÜMÜZE TAŞINDI”

Dünyada ilk kez kültür, sanat ve eğitimi birleştiren devasa model sergisi, 10 bin figür ve 50 bin LED ışığı; yüzlerce insan, at arabası, yangınlar, meşaleler ve dumanları tüten bacalar gibi hareketli figürler ile tarihi günümüze taşıyor.

“TARİHİ OLAYLAR, SESLER EŞLİĞİNDE SERGİDE HAREKETLENDİRİLDİ”

Yeniçeri isyanları, at arabaları, yangınlar, ezan, Mehter Marşı gibi orijinal seslerle her noktası tarihi kaynaklardan esinlenerek modellendirilen yüzlerce sahne, ziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkaracak.

400 yıllık tarih bir sergiye sığdırıldı - Resim : 1

MİNİATÜRK, TARİH MERAKLILARINA YEPYENİ BİR KAPI ARALAYACAK

16.yüzyılda özel günlerin düzenlendiği At Meydanı’ndan Osmanlı Devleti’nin ilk kurumsal para basım tesisi olan Darphane-i Amire’ye; 200 binden fazla İznik çinisinin süslediği Sultanahmet Camii’nden bir zamanlar fillerin beslendiği rivayet edilen Topkapı Sarayı Fil Bahçesi’ne kadar her detayın titizlikle konumlandırıldığı İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi ile kültürel mirasımızın ve tarihsel birikimimizin yansıması Miniatürk’te tarih meraklılarıyla buluşacak.

TARİHİ KESİTLERİ 3 BOYUTLU DENEYİMLEME FIRSATI

Sergiyi gezen ziyaretçilere, ölçeklendirilen sahneler ve yapılarla ilgili 7 dilde bilgi sunan interaktif ekranlar eşlik edecek; serginin yapım aşamasından kesitler de ekranlara yansıyacak. Miniatürk’ün giriş bölümünde konumlandırılan İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi ayrıca 3 boyutlu mapping gösterisi ve “Nasıl Yapıldı?” sahne arkası sergisi ile birlikte ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim sunuyor.

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu