Kültür&Sanat

42. İstanbul Film Festivali “Sinema Onur Ödülü” sahipleri açıklandı


42. İstanbul Film Festivali "Sinema Onur Ödülü" sahipleri açıklandı

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre ‘Sinema Onur Ödülleri’ bu yıl usta sinema ve tiyatro oyuncuları Kayhan Yıldızoğlu ile Nevra Serezli’ye verilecek. Ödüller, festivalin 6 Nisan’daki açılış töreninde takdim edilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında 27 yıl çalışan Kayhan Yıldızoğlu, Süreyya Duru’nun önerisiyle 1966’da ilk filmi “Malkoçoğlu”nda rol aldı. Sanatçı Yıldızoğlu, kariyeri boyunca usta yönetmenler Zeki Ökten, Halit Refiğ, Lütfi Akad, Duygu Sağıroğlu ve Memduh Ün ile çalıştı.

Çok sayıda film ve dizide rol alan oyuncu, 1968’de “Artık Sevmeyeceğim”, 1969’da “Kurşunların Kanunu”, “Tarkan”, 1970’te “Şoför Nebahat”, 1996’da “Eşkıya”, 2014’te “Küçük Ağa”, 2015’te ise “Kurtlar Vadisi Pusu” adlı yapımda yer aldı.

SEREZLİ, SİNEMAYA “KARA TREN” FİLMİYLE ADIM ATTI

Usta oyuncu Nevra Serezli ise oyunculuğunun ilk yıllarını Dormen Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Çevre Tiyatrosunda geçirdi. Sanatçı, 1966’da Ülkü Erakalın’ın yönettiği “Kara Tren” filmiyle sinemaya adım attı.

“Çılgın Sonbahar” oyunundaki rolü ile Avni Dilligil En Başarılı Kadın Oyuncu Ödülü ve Ankara Sanat Kurumu En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Serezli, 1976’da “İntikam Meleği-Kadın Hamlet”, 1980’de “Zübük”, 1984’te “Atla Gel Şaban”, 1985’te “Aşık Oldum”, 2013’te “Senin Hikayen”, 2015’te “Kocan Kadar Konuş”, 2023’te de “Oregon” adlı filmde rol aldı.

Sanatçı ayrıca “Başrolde Aşk”, “Bebek İşi”, “Altın Kızlar”, “Sevgili Dünürüm” ve “Sihirli Annem” adlı dizilerde de oynadı.

Kaynak: AA


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu