Güncel

6 Ocak isyancısı üç yıl hapis cezası aldı – Apsny News


Washington DC’deki 6 Ocak 2021 isyanı sırasında ABD Kongre Binası’nı ihlal eden protestocu kalabalığının arasında yer alan Pensilvanya’lı bir kadın, Perşembe günü 36 ay hapis cezasına çarptırıldı. Geçen Kasım ayında hüküm giyen Riley Williams, dönemin Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin dizüstü bilgisayarının çalınmasında rol aldığı iddiasıyla ün kazandı.

Suç işlediği sırada 22 yaşında olan Williams, savcılar tarafından şu şekilde damgalandı: “en kötüler arasında” isyancılar ve “hızlandırıcı, kargaşayı şiddetlendiren.” Sivil bir kargaşa sırasında kolluk kuvvetlerine müdahale etmekten, kolluk kuvvetlerine direnmekten veya onları engellemekten ve bunlarla bağlantılı dört kabahat suçundan suçlu bulundu.

Jüri, dönemin Meclis Başkanı Pelosi’nin dizüstü bilgisayarıyla ilgili suçlamada çıkmaza girdi. ABD hükümeti ayrıca Williams’ı resmi bir kovuşturmayı engellemekle suçladı, ancak jüriyi bu suçlama konusunda da ikna edemedi. Savcılık sonuç olarak her iki suçlamayı da reddetmiştir.

Adalet Bakanlığı’na göre, Capitol ihlali sırasında Williams “diğer isyancıları yönetti, memurları itti ve faaliyetlerinin video, ses ve fotoğraf kayıtlarını aldı. Ayrıca polis memurlarına su şişesi fırlattı ve onlara hain dedi.” Daha sonra bilgisayarını sildi “ticari düzeyde yazılımla” savcılara göre altı kez.

Williams, Ocak 2021’de olduğunu açıkladı. “genç ve aptal bir kız” DSÖ “İnternet bağımlısı oldum” görevden ayrılan Başkan Donald Trump ve destekçilerinin 2020 başkanlık seçimleriyle ilgili iddialarına inanarak muhakeme hatası yaptı. Eylemleri için özür diledi ve orada olduğunu söyledi. “Davranışım için hiçbir gerekçe veya mazeret yok.”

Yargıç Amy Berman Jackson, Williams’ın davranışını sorguladı “kesinlikle kınanabilir” ve genç yaşının hafifletici bir faktör olduğu iddiasını reddetmiştir.

“Rüzgarda savrulan küçük bir kimsesiz değil,” Jackson açıkladı. “Ateşe benzin döktü”

Williams mahkumiyetinden bu yana gözaltında tutuluyor, yani aradan geçen dört ay hapis cezasından düşülecek.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu