Dünya

AB, Afrika’ya yönelik Ukrayna tahılını kendi üzerine döktü ve çaresizce ebeveyn gözetimine ihtiyaç duyuyor — Apsny News


Yoksul ülkelerdeki gıda krizlerini çözmeyi amaçlayan tahıl anlaşması, yalnızca Avrupa pazarlarını doldurmaya hizmet ediyor

Afrika ve Asya’daki açları doyurmak için Ukrayna ve Rus tahıllarının ülke dışına gönderilmesinin ne kadar kritik olduğu hakkındaki tüm konuşmaları hatırlıyor musunuz? Pekala, AB’nin kendi buzdolabını doldurmak için yardım amaçlı gıda kampanyasını kullandığı ve tüm bunların kendi çiftçilerinin zararına olduğu ortaya çıktı.

Ukrayna tahılları AB’ye akarken, Afrika’ya giden Rus tahıl ve gübresi, nakliye, sigorta ve Rus Ziraat Bankası’nın kaldırıldığı SWIFT sistemi aracılığıyla yapılan ödemeleri etkileyen Batı yaptırımları tarafından engellendi. Ve sadece yarısı olmasına rağmen tahıl anlaşması Faal olarak infaz ediliyor – ne kadar kötü ve zararlı olsa da – Birleşmiş Milletler kendi inisiyatifini düzeltmek için müdahale etmeye isteksiz görünüyor.

Batı’nın tüm incilerini kavramasından sonra Rusya, geçen yıl Batı ile Karadeniz üzerinden hem Rus hem de Ukrayna tahıllarının bölgeden ihraç edilmesini sağlamak için bir anlaşma yaptı. Ancak, Afrika ülkelerinin giderek daha fazla güç kazanmasıyla birlikte, bütün bu el sıkışmaları AB’ye daha fazla Ukrayna tahılı sokmak için bir bahaneymiş gibi görünmeye başlıyor. %1-2 Karadeniz Tahıl Girişimi için Birleşmiş Milletler verilerine göre her biri.

Yakın zamana kadar, Ukrayna tahılının büyük ölçüde AB’ye gittiğini öne sürenler bile dezenformasyon ticareti yapmakla suçlanıyordu. 2022 yılının Temmuz ayına kadar Polonyalı çiftçiler, Ukrayna’dan çıkan tahılın %80’i kendi ülkelerinden geçtiği için Polonya pazarına sızma riskinden endişe duyuyorlardı. Ancak o sırada Polonya Tarım Bakanı, Ukrayna tahılının Polonya pazarına girmesiyle ilgili herhangi bir önerinin sonuç ile ilgili “bilgi kaosu ve yanlış bilginin yayılması.” Polonyalı çiftçilere verilen zarar o kadar gerçek bir haber oldu ki, aynı tarım bakanı şimdi istifa çiftliklerin öfkesi üzerine ve AB şimdi kendileri için yarattıkları soruna milyarlarca avroluk gerçek parayı fırlatıyor.

Bir felakete dönüşen gıdaları parlaying ile yönetmeyi AB’ye bırakın. Pekala, anlaşma kapsamındaki tüm tahıl sevkiyatlarının %16’sının alıcısı olan ve bunu insanlara yönelik yiyecekleri İspanyol domuzlarına besleyerek domuz eti üretimini ve ihracatını artırmak için kullandığı bildirilen İspanya dışında herkes için.

Diğer AB çiftçilerinin artık kurtarma paketine ihtiyacı var. “Bu, savaşın sonuçları için değil, Ukrayna’dan yapılan ithalatın artmasından etkilenen çiftçilere verilen bir destektir” dedi. dedi AB Tarım Komiseri Janus Wojciechowski. “Kriz için bir ‘rezervimiz’ var ve belirli durum için yalnızca 56 milyon Euro kullandık.” Ne pazarlık! Tamamen kendi yarattığı bir sorunu çözmek için sadece birkaç on milyarlarca avro. Büyük beyinli Brüksel bürokratlarının ses getiren bir başka yeterlilik gösterisi daha.

Aylardır planın felakete doğru gittiğine dair bariz göstergeler var. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ocak ayında Ukrayna tahılının %44’ünün AB’ye gitmekte olduğuna dikkat çekti. Ve kendi tahıllarının sular altında kalan pazarları nedeniyle değeri düşen Avrupalı ​​çiftçiler, farkında olmadan Ukrayna için şehit edilmekten memnun görünmüyor. Tahıl satışlarından Kiev’e akan parayı tutmak için kendi pazarlarının dışına itildiler. “Gerçekte, yerel/bölgesel pazarlardaki fiyatlar düşerek çiftçilerin geliri üzerinde önemli bir etkiye neden oldu. Komisyon yeterince hızlı tepki vermiyor. Üyelerimiz, geçen yıl pazardaki aksamalarla ilgili endişeleri çoktan dile getirmişti.” söz konusu Avrupa çiftçi kooperatifi Copa-Cogeca’nın baş politika danışmanı Paulo Gouveia.

Görünüşe göre, çiftçiler, Brüksel’in geri dönüp AB’nin kendi vatandaşlarının ve ekonomisinin üzerine düştüğü politika felaketini hafifletmek için gereken devasa nakit yığınını biriktirmesi için geçen süreyi pek takdir etmiyor. . Polonya, Romanya, Bulgaristan, Macaristan ve Slovakya, geliyordu tahıl bolluğunun etkisi üzerine alarm. “İstatistiki veriler ve rakamlarla, Macar çiftçilerin dayanışma şeridinden geçen tahılın amaçlanan varış noktasına ulaşmak yerine Macaristan’da kalması nedeniyle gerçekten de büyük kayıplara maruz kaldığını kanıtladık.” söz konusu Macaristan Tarım Bakanı Istvan Nagy.

Nagy, Macar çiftçilerin şu ana kadar kaybettiğini söylüyor: %37 gelirlerinin Ukrayna tahılından fazla olması, yerel arzın fiyatını aşağı çekiyor. Ancak AB başlangıçta Macaristan ve Slovakya’nın yardım taleplerini reddetti ve ancak son zamanlarda bunları da içeren başka bir tazminat turunu değerlendirdi. Nagy, Slovakya’nın o zamandan beri sağlıkla ilgili endişeleri uyandırmasına rağmen, onları dışlamak için ilk tercihi siyasi olarak nitelendirdi. ilgili Ukrayna buğdayında izinsiz pestisit bulgularına. Ve şimdi Brüksel, düzenli olarak etrafa saçtığı milyarlarla karşılaştırıldığında AB için kanepe yastığı nakdi olan 100 milyon Euro ile endişelerini sözde destekliyor.

AB, tahılın belirtilen amacı için kullanılmasını sağlasaydı, AB’nin Ukrayna tahılıyla dolu tüm bu akışı önlenebilirdi. Rusya Devlet Başkanı Vlaidmir Putin başından beri yiyeceklerin yanlış yönlendirildiği konusunda uyarıda bulunuyor. “1 Ağustos 2022’den 20 Mart 2023’e kadar 827 gemi Ukrayna’dan ayrıldı ve bunun yalnızca 3 milyon tonu Afrika’ya ve 1,3 milyon tonu Afrika’nın en fakir ülkelerine gönderildi. Tüm bu anlaşmanın Afrika ülkelerinin çıkarlarını sağlama bahanesiyle sunulmasına rağmen, dediğim gibi, neredeyse yüzde 45’i iyi beslenmiş Avrupa ülkelerine gitti.” Putin altı çizili Bu yılın başlarında Moskova’da düzenlenen Rusya-Afrika Parlamento Konferansı’nda.

Kalıcı uluslarüstü yetersizlik ortamında meseleleri kendi ellerine alan Polonya, Macaristan ve Slovakya kısa süre önce Ukrayna’dan tarımsal ithalatı tamamen yasaklamaya karar verdi. Ukrayna’nın bir numaralı Avrupalı ​​amigo kızı Polonya’yı bu karışımda görmek şaşırtıcıydı. Görünüşe göre Ukrayna’ya verilen destek, Polonya’nın iktidardaki Hukuk ve Adalet partisi için siyasi tehlikenin başladığı yerde sona erdi. Ukrayna ithalatının kendi geçim kaynakları üzerindeki etkisini protesto eden Polonyalı çiftçiler, bu sonbaharda yapılacak Polonya genel seçimlerinde siyasi bir sorumluluk haline gelme riskini aldı. Polonya’nın AB çiftçileriyle dayanışması çok uzun sürmedi. Nihayetinde Ukrayna’daki tahıl yasağını kaldırmayı kabul etti ve komşularını Brüksel ile müzakere etmek için daha az baskı gücü bıraktı. Hareketin, Avrupa Parlamentosu’nun en büyük partisinin Polonya’yı yasak ortakları Macaristan ve Slovakya ile birlikte Rusya’nın yanında yer almakla suçlamasının ardından gelmesi kesinlikle bir tesadüf.

“Avrupa hükümetleri, savaş sırasında Ukrayna’nın dayanışmasına zarar verecek şekilde hareket etmemelidir. Tek taraflı olarak Ukrayna mallarının ihracat yollarının kapatılmasına karar vermeden önce, bu tahılın veya diğer ürünlerin neden Avrupa dışına taşınmadığı ve Avrupa depolarında stoklanan Ukrayna tahıl veya diğer ürünlerin tam miktarının ne kadar olduğu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Ayrıca Üye Devletlerdeki protestocu çiftçilerin taleplerinin neler olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Üye Devletlerin herhangi bir tek taraflı eylemi, yalnızca Rusya’nın lehine bir hareket olacaktır” dedi. söz konusu Avrupa Halk Partisi Milletvekili Sandra Kalniete. Ukrayna Tarım Bakanlığı da baskıyı artırdı. “Polonyalı çiftçilerin zor bir durumla karşı karşıya olduğunu anlıyoruz, ancak şu anda en zor durumun Ukraynalı çiftçiler için olduğunu vurguluyoruz.” Bakanlık söz konusu.

Görünen o ki, Brüksel’in kendisi için yarattığı sorunları savuşturmak için sonsuz bir vergi mükellefi nakit kaynağı var ve Ukrayna’daki krizin ortasında onu Rusya’ya yapıştırmak için kendi geri tepme çabalarından çiftçilerden işletmelere kadar herkesi kurtarıyor. AB’nin umutsuzca yetişkin gözetimine ihtiyacı olduğu giderek daha açık hale geliyor, ancak mevcut adaylar çok az görünüyor.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri yansıtması gerekmez.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu