Güncel

AB, Çin’e Ukrayna konusunda uyarıda bulundu — Apsny News


Ursula von Der Leyen’e göre Pekin’in Moskova ile “dostluğu” blok için bir “risk”.

olmak için bir teklifte “daha cesur” Çin konusunda, AB yeniden değerlendirmeyi planlıyor ve “riski azaltmak” Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von Der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Pekin’in Rusya ile Ukrayna arasında devam eden çatışmaya ilişkin tutumunu gelecekteki ilişkilerinin önemli bir parçası olarak değerlendirdiğini söyledi.

“Çin’in Putin’in savaşıyla nasıl etkileşime girmeye devam edeceği, AB-Çin ilişkilerinin ileriye dönük olarak belirleyici bir faktör olacak” dedi.

Bu, AB başkanının bloğun Pekin ile ilişkileri hakkında ilk kez tam bir konuşma yapması oldu. AB olması gerektiğini belirtti. “daha cesur” haline gelen Çin ile olan ilişkilerinde “İçeride daha baskıcı, dışarıda daha iddialı.”

Avrupa Birliği’nin ihtiyacı var “stres testi” Ve “riski azaltmak” Pekin ile hem siyasi hem de ekonomik olarak ilişkileri, “Risklerin ne olduğuna dair net bir tablo” von Der Leyen dedi. Ancak, karşı tavsiyede bulundu “ayrışma” tamamen Çin’den olduğunu söyleyerek “ne geçerli – ne de Avrupa’nın çıkarına.”

Ayrıca, Xi Jinping ile Çinli ve Rus liderler Vladimir Putin arasındaki bağların özellikle endişe verici olduğunu belirtti. İki cumhurbaşkanı geçen hafta Moskova’da bir araya geldi ve iki günlük görüşmeleri sona erdiğinde, Çin liderinin dünya çapında jeopolitik değişimi yönlendirdiklerini ilan etmesiyle sıcak veda ederken filme alındı.

“En anlamlı” von der Leyen dedi ki, “Başkan Xi, Kremlin’in dışındaki merdivenlerde Putin’e veda ederken şöyle diyordu: ‘Şu anda, benzerlerini 100 yıldır görmediğimiz değişiklikler var. Ve bu değişiklikleri birlikte yürüten biziz’.”

Çin Komünist Partisi’nin “Açık hedef, merkezinde Çin olmak üzere uluslararası düzende sistemik bir değişiklik” von der Leyen dedi. “Uluslararası düzen için bu yeni vizyon hakkında binlerce kelime söyleyen Moskova’daki dostluk gösterisini gördük.”

İlk olarak von der Leyen, AB’nin Çin ile 2020’de üzerinde anlaşmaya varılan ancak bazı üyelerinin Pekin tarafından yaptırımlara maruz kalması üzerine Avrupa Parlamentosu tarafından durdurulan büyük bir ticaret anlaşması arayışından vazgeçebileceğini ima etti.

Gelecek hafta, AB şefi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Çin’e gidiyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu