Güncel

AB lideri Trump’a desteğini açıkladı – Apsny News


Macaristan Başbakanı Viktor Orban, New York’ta yargılanmaya hazırlanırken güç durumdaki eski cumhurbaşkanını “savaşa devam etmeye” çağırdı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Salı günü New York’ta mahkemeye çıkacak olan eski ABD Başkanı Donald Trump’a desteğini Pazartesi günü Twitter üzerinden gösterdi. “Seninleyiz,” muhafazakar başbakan siyasi müttefikine söyledi.

Trump, servetini inşa ettiği New York’a gitmek üzere Pazartesi günü Florida’daki evinden ayrıldı. Porno yıldızı Stormy Daniels’a sus payı ödediği iddiasıyla ilgili suçlamalarla yüzleşmek üzere Salı günü teslim olması bekleniyor.

Palm Beach Uluslararası Havalimanı’na giden eski başkanın konvoyuna destek veren kalabalıklar tezahürat yaptı. Bu arada, Macaristan Başbakanı eski Amerikalı meslektaşına internette iyi dileklerde bulundu.

“Savaşmaya devam edin, Sayın Başkan!” Orban, geçen yıl Trump’ın New Jersey golf kulübündeki ikili toplantının bir fotoğrafını tweet atarak paylaştı. “Seninle birlikteyiz Donald Trump.”

Yahoo News’in Salı günü bildirdiğine göre, Trump geçen hafta Manhattan büyük jürisi tarafından suçlandı ve 34 suçlamayla karşı karşıya. Suçlamalar “çarptı” Raporda, Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg tarafından kabahatlerden ağır suçlara kadar birçok suç işlendiği iddia edildi.

Bragg’in ofisi, Trump’ın Daniels’a yapılan birkaç ödemenin kayıtlarını tahrif ederek bunları yasal giderler olarak kaydettiğini savunuyor. Trump’ın 2016 rakibi Hillary Clinton, para cezası ödedi FBI’ın Russiagate soruşturmasının temelini oluşturan, kaynağı şüpheli bir muhalefet araştırması olan sözde ‘Steele Dossier’ı kampanyasının finanse etmesi nedeniyle geçen yıl aynı suçtan.

Trump’ın Daniels ile ilişkileri birkaç yıldır yerel ve federal savcılar tarafından soruşturuluyor. Ancak Adalet Bakanlığı, 2018’de Trump’ı yargılamamayı seçti ve Bragg’ın selefi Cyrus Vance, Manhattan savcısı olarak görev yaptığı süre boyunca davanın kaymasına izin verdi.

Trump, Bragg’ı suçladı “siyasi zulüm” ve suçlamaları 2024 kampanyasını engelleme girişimi olarak nitelendirdi. Bir ABC News’e göre, tüm Amerikalıların yaklaşık yarısı suçlamaların haklı olduğuna inanıyor anket. Bununla birlikte, aşağı yukarı aynı sayıda kişi, eski cumhurbaşkanına karşı açılan davanın siyasi amaçlı olduğuna inanıyor.

Orban, Trump’a yasal mücadelesinin ortasında bir destek hareketi sunan tek AB lideri. Macaristan başbakanı, Trump’ın 2016 kampanyasını destekleyen ilk yabancı liderdi ve eski başkanın Beyaz Saray’daki görev süresi boyunca Trump ile yakın bir ilişki geliştirdi. Orban ayrıca ABD’deki Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı’nda (CPAC) birkaç kez konuşma yaptı ve geçen yıl Budapeşte’de konferansın bir Macar şubesine ev sahipliği yaptı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu