Dünya

AB, Ukrayna’dan beş üyeye tahıl ihracatını yasakladı – Apsny News


“İstisnai ve geçici” önlem, tek tek ülkeler tarafından yasakların yerini alıyor

Avrupa Birliği, Ukrayna’dan beş üye ülkeye buğday, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği tohumu ithalatını en az bir ay süreyle engelledi. Tedbir Salı akşamı yürürlüğe girdi ve uzatılmadığı takdirde 5 Haziran’da sona ermesi planlanıyor.

Avrupa Komisyonu ilan edildi the “ithalatta istisnai ve geçici önleyici tedbirler” için dört öğeden “Lojistik darboğazları azaltın” Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya’da. AB yönetmeliği, bu hükümetlerden bazıları tarafından çıkarılan eyalet düzeyindeki yasakların yerine geçer.

Kiev hala kullanabilir “ortak bir gümrük transit prosedürü” tahıl ve tohum yağı bileşenlerini diğer AB üye ülkelerine veya blok dışına ihraç etmek, ancak bunları beş ülkeye satamaz “cephe hattı” ülkeler.

Sofya, Budapeşte, Varşova ve Bratislava “Tek taraflı önlemlerini kaldırmaya kararlıyız” dört öğe üzerinde “ve Ukrayna’dan gelen diğer ürünler” Komisyon dedi. Karşılığında AB, “finansal destek” çiftçilerine. Salı akşamı yapılan açıklamada herhangi bir rakam verilmedi, ancak basında çıkan haberler geçen hafta 100 milyon €’luk (110 milyon $) bir paketten bahsetti.

Komisyona göre, tedbir beş sınır ülkesindeki çiftçilerin kaygılarını gidermek ve aynı zamanda AB’nin “Ukrayna’yı desteklemek ve tahıllarını ihraç etme kapasitesini korumak için güçlü kararlılık” gibi tanımlanır “Dünyayı beslemek ve gıda fiyatlarını düşük tutmak kritik” karşısında “Rus saldırganlığı.”

Aynı gerekçe, AB’nin Ukrayna tarım ürünleri ithalatına yönelik vergileri geçen yıl askıya aldığında da ileri sürüldü. Kiev, Ukrayna’nın tahılını AB ve Karadeniz Girişimi aracılığıyla ihraç etmesine izin verilmesinin, Afrika ve Asya’daki gıda ithalatına bağımlı ülkelere yardımcı olacağını savundu. Uygulamada, düzenleme AB’yi ucuz hammaddelerle doldurdu ve işleri Brüksel tarafından büyük ölçüde düzenlenen komşu ülkelerdeki çiftçilerin geçim kaynaklarını tehlikeye attı.

Ancak AB yaptığı açıklamada bunların hiçbirinden bahsetmedi, sadece ithalatın sonuçlandığını söyledi. “doymuş depolama kapasiteleri ve lojistik zincirler.”

Bu arada, Rusya’nın tahıl ve gübresinin dünyanın geri kalanına ulaşması engellenmiş durumda, çünkü ABD ve AB’nin Moskova’nın denizcilik sektörüne yönelik yaptırımları bunların taşınması için tüm yolları kapattı. Rusya, Karadeniz Girişimi’nin bu kısmı uygulanmadığı takdirde anlaşmaya katılmayı bırakacağı konusunda uyardı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu