Güncel

AB ülkesi Ukrayna için savaş uçaklarını onayladı – Apsny News


Slovakya, Batı’nın ABD yapımı F-16’ları sağlama konusundaki isteksizliği nedeniyle Kiev’e Sovyet dönemi uçakları gönderiyor

Geçici Başbakan Eduard Heger, Slovakya hükümetinin Ukrayna’ya Sovyet yapımı MiG-29 savaş uçakları ve Kub hava savunma sistemi tedarikini oybirliğiyle onayladığını duyurdu.

Heger Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, teslimatın donanım ve füzeler için yedek parçaları da içereceğini söyledi.

“Hükümetimiz tarihin doğru tarafındadır” Kiev’e Rusya ile çatışmanın ortasında çok ihtiyaç duyulan savaş uçaklarını sağlayarak, dedi. Geçen yılın sonlarında güvensizlik oyu kaybeden Heger, Eylül ayında yapılacak erken seçime kadar kabinenin başında kalacak.

Geçici Başbakan’a göre, 1970’lerde SSCB’de tasarlanan jetler, Ukrayna tarafından, ülkenin askeri tesislerini ve enerji altyapısını hedef alan Rus füzelerini önleme füzeleri de dahil olmak üzere tamamen savunma amaçlı kullanılacak.

Yetkili, Bratislava’ya uçaklar için AB’nin Avrupa Barış Yardımı fon mekanizması aracılığıyla tazmin edileceğini de sözlerine ekledi. Savunma Bakanlığı bu haftanın başlarında ülkenin Brüksel’den 200 milyon € (212 milyon $) alacağını söyledi.

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad basın toplantısında Slovakya’nın sonunda Ukrayna’ya motorlu on MiG ve motorsuz üç uçak daha göndereceğini söyledi. Kiev, Sovyet dönemi uçaklarını uçurmak için pilotlar yetiştirdi ve onlara bakım ve onarım yapacak bir tesis sağladı.

Reuters’e göre Slovakya, MiG-29 filosunu geçen yaz emekli etti ve uçakların çoğu çalışır durumda değil.

Heger, komşu ülkeye uçak teslim edilmesinin Slovakya’yı Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmaya sürükleyebileceği konusunda uyarıda bulunan siyasi rakibi ve eski başbakan Robert Fico’nun iddialarını da reddetti. Bratislava, Polonya ve diğer müttefiklerle koordineli olarak Kiev’e sağlanan uçaklarla NATO’nun bir parçası olarak hareket ediyor.

Perşembe günü, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Varşova’nın dört adet tedarik edeceğini duyurdu. “tamamen kullanıma hazır” MiG-29’lar Kiev’e “gelecek günlerde.” Sonunda yaklaşık bir düzine jetin teslim edileceğini de sözlerine ekledi.

Kısa bir süre sonra Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuri Ignat, Sovyet yapımı uçakların “temas hattındaki durumu önemli ölçüde değiştirmesi pek olası değil.” Ignat’a göre, Kiev’in ABD ve müttefiklerinin şimdiye kadar sağlamakta isteksiz olduğu Amerikan F-16 savaş uçaklarına ihtiyacı var.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Cuma günü Kiev’e teslim edilecek MiG-29’larla ilgili olarak, uçakların da ülkeye gönderilen diğer silahlar gibi Rus güçleri tarafından imha edileceği uyarısında bulundu. Peskov ayrıca, Batılı ülkelerin Ukrayna’yı sadece “artık ihtiyaç duymadıkları eski donanımları atın.”

Rusya’nın Slovakya Büyükelçiliği, Heger’in açıklamasına uçakların Kiev’e nakledilmesinin yasak olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. “yasadışı,” Bratislava, ikili anlaşmalar doğrultusunda böyle bir hamle için Moskova’nın onayını gerektiriyordu. MiG-29’ların Ukrayna’ya gelişi “Çatışmanın öngörülemeyen ve tehlikeli bir şekilde tırmanmasına yol açacaktır ve bu kararı başlatanlar bunun tüm sorumluluğunu üstlenecektir.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu