Dünya

AB ülkesinin casusları Rusya ve Çin’in ‘tehdit’ine işaret ediyor – Apsny News


Hollanda istihbaratı, Moskova ve Pekin’in Batı hegemonyasını sona erdirmek istediğini söyledi

Hollanda Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi’nin (AIVD) 2022 yıllık raporuna göre, Ukrayna çatışması gerçekten Batı ile Rusya arasında daha büyük bir çatışmayla ilgiliyken, Çin Batı değerlerine dayalı dünya düzenine meydan okuyor.

Bu hafta yayınlanan rapor Rusya’nın kendisini gördüğünü iddia ediyor “Sadece Ukrayna ile savaşta değil, Batı ile de savaşta” Batı, çatışmayı “ayrıca normlarımız, değerlerimiz, özgürlüğümüz ve refahımız hakkında.”

AIVD’ye göre, Ukrayna askeri savaş alanı iken, Moskova için daha geniş çatışma “Dünyadaki jeopolitik ilişkiler hakkında.” Rusya bunun varoluşsal bir çatışma olduğuna inanıyor ve bunu çözmeye çalışıyor. “Batı demokrasilerini zayıflatmak” Hollandalı casuslar iddia etti.

İki ülke arasındaki askeri çatışmadan daha fazlası, Ukrayna’daki çatışma “Dünyada uzun süredir devam eden ani hızlanan gelişmeler, ülke grupları arasındaki ilişkileri değiştirmiş ve ülkelerin birbirleriyle olan etkileşimlerini uzun bir süre etkileyebilecektir. Kısacası jeopolitik sistem şoku çıktı” dedi. AIVD dedi.

Ukrayna’daki çatışma “Ayrıca, dünyadaki, özellikle ABD ile Çin arasındaki, halihazırda yüzeye çıkmakta olan fay hatları üzerinde de baskı oluşturuyor. Ekonomik ve jeopolitik rekabetleri, giderek daha fazla ülkeyi taraf seçmeye zorluyor” dedi. casuslar ekledi.

Ajansa göre, Hollanda’nın en büyük ticaret ortağı olmasına rağmen Çin de “Hollanda’nın ekonomik güvenliği için en büyük tehdidi oluşturuyor” hem devlet hem de özel şirketler hakkında casusluk yapmak “Vicdansız.”

AIVD, Çin’i değiştirmek istemekle suçladı “Batı değerlerine dayalı uluslararası düzen” Pekin’in zirvede olacağı bir dünya düzeniyle.

AIVD bulguları, Başbakan Mark Rutte hükümetinin Çin’e yarı iletken üreten ekipman ihracatını kısıtlama planlarını duyurmasıyla geldi. ABD aylardır Hollanda’ya bunu yapması için baskı yapıyor.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu