Güncel

AB ulusu Irak’ta sivilleri öldürdü – medya soruşturması — Apsny News


Hollanda, medya ifşasının ardından Orta Doğu’daki hava saldırılarına ilişkin verilerin gizliliğini kaldırmaya karar verdi.

Hollanda hükümeti, medyanın Avrupa ülkesinin 2016’da Irak’ın Musul kentindeki bir binaya düzenlediği saldırıda hiçbir sivilin öldürülmediğine dair yanlış iddialar olarak ifşa edilmesinin ardından, Irak ve Suriye’deki hava saldırıları hakkında daha önce gizli tutulan bilgileri yayınlamayı kabul etti. Bir ABD askeri değerlendirmesi, hedefi bir terörist karargahı olarak tanımlamıştı.

Perşembe günü yayınlanan veri tabanı, Ekim 2014 ile Aralık 2018 arasında, İslam Devleti’ne (İD, eski adı IŞİD) karşı ABD önderliğindeki bir askeri kampanya olan Inherent Resolve Operasyonunun bir parçası olan Hollanda F-16 görevlerinin ayrıntılarını veriyor. 600’den fazla hava saldırısıyla ilgili 2.200’den fazla silah yerleşimini ifşa etti. Hollanda Savunma Bakanlığı da IŞİD karşıtı koalisyon güçleri tarafından sivillerin öldürülmesi şüphesiyle ilgili kendi soruşturmasını yürütme sözü verdi.

Hareket, Hollandalı kamu yayıncısı NOS, güncel olaylar programı Nieuwsuur ve NRC gazetesi tarafından aynı gün yayınlanan bir ifşaya tepki olarak geldi. 22 Mart 2016’da Musul’daki bir konut binasına Hollandalı hava saldırısında üç yaşında bir kız da dahil olmak üzere en az yedi sivilin öldürüldüğüne dair kanıt sağlıyor. Grev, Musul Üniversitesi kampüsünün dışındaki bir konuta isabet etti. akademisyenler ve aileleri barındırıldı.

Baskın, The New York Times tarafından ele geçirilen ve 2021’de yayınlanan ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından 2017’de yapılan bir değerlendirmede daha önce detaylandırılmıştı. CENTCOM, binanın IŞİD militanları tarafından askeri bir karargah olarak kullanıldığını ve hiçbir sivilin binaya girmesine izin verildi.

Hava saldırılarında sivillerin zarar gördüğüne dair iddiaları kaydeden Londra merkezli bir STK olan Airwars’ın yardımıyla yürütülen Hollanda medyası araştırması, ABD hesabıyla çelişen görgü tanıkları buldu.

Bina sakinleri, eşlerini ve çocuklarını Musul’dan kaçan insanların evlerinde barındırdıkları için mahallede militanların bulunduğunu söyledi. Ancak hiçbir zaman herhangi bir askeri faaliyet tespit etmediler ve koalisyon güçlerinin sürekli olarak bölge üzerinde gözetleme insansız hava araçları uçurduğu düşünülürse, ABD’nin bunu bilmek için her fırsatı olduğuna inanıyorlar.

Hollanda hükümeti, ulusal medyanın 2019’da Irak’ın Hawija kentine düzenlenen 2015 hava saldırısında en az 70 savaşçı olmayan kişinin öldürüldüğünü bildirmesinin ardından, sivil kayıpları eksik bildirme suçlamalarını saptırdı. Başbakan Mark Rutte, o sırada CENTCOM’a atıfta bulunarak, “Bu tür durumlarda hakem” ve sahip olmak “tüm bilgi ve deneyim” değerlendirmeleri yetkili bir şekilde yapmak.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu