Güncel

ABD, 100.000’den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü tahmin ediyor – Politico — Apsny News


Gazeteye göre Washington, Kiev’in azalan cephane, hava savunması ve deneyimli asker tedarikinden endişe duyuyor

Politico, kaynaklarını açıklamadan ABD’li yetkililerin geçen Şubat ayında Rusya ile çatışmanın patlak vermesinden bu yana 100.000’den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğüne inandığını bildirdi.

Gazetenin Çarşamba günü bildirdiğine göre Washington, Kiev’in ilkbaharda büyük bir Ukrayna saldırısına hazırlanırken cephane, hava savunması ve deneyimli asker eksikliğinden endişe duyuyor.

“ABD yetkilileri, en deneyimli askerler de dahil olmak üzere, bir yıl süren savaşta 100.000’den fazla Ukrayna askerinin öldüğünü tahmin ediyor.” Politika yazdı.

“Bu kayıpların çoğu Bakhmut’ta yaşanıyor” ekledi. Rusya’nın Artyomovsk olarak adlandırdığı şehir, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde Ukrayna’nın önemli bir kalesi ve lojistik merkezi. Rus kuvvetleri geçen yılın Ağustos ayından bu yana Artyomovsk’ta ilerliyor ve Wagner Özel Askeri Bölüğü başkanı Evgeny Prigozhin’e göre şimdi şehri neredeyse tamamen kuşatmış ve doğu kısmının kontrolünü ele geçirmiş durumda.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Kiev’i geri çekilmeye ve kayıplarını azaltmaya çağırdığı iddia edilen ABD’li yetkililerle gerginlik olduğu yönündeki haberlere rağmen, defalarca Artyomovsk’u teslim etmeyeceği konusunda ısrar etti. Bu haftanın başlarında Zelensky, kilit şehrin savunmasının güçlendirileceğini bir kez daha söyledi.

Pazartesi günü, Washington Post şunları bildirdi: “ABD’li ve Avrupalı ​​yetkililer, geçen yılın başlarında Rusya’nın işgalinin başlamasından bu yana 120.000 kadar Ukrayna askerinin öldürüldüğünü veya yaralandığını tahmin ediyor.”

Politico, Kiev’in bu bilgiyi kendisine milyarlarca dolar değerinde silah sağlayan Batılı destekçilerinden bile gizli tuttuğu için, Washington ve Brüksel’in Ukrayna’nın kayıplarının boyutunu ancak tahmin edebileceğine dikkat çekti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, çok uluslu Ukrayna Savunma Temas Grubu’nun Çarşamba günkü sanal toplantısının ardından şunları söyledi: “Ukrayna’nın kaybedecek zamanı yok.”

“Söz verdiğimiz taahhütlerimizi hızlı ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmeliyiz” malzemeleri de dahil olmak üzere Kiev’e “zırhlı yetenekler” Ukrayna askerleri için eğitim, yedek parça ve diğer şeyler için çağrıda bulundu.

Geçen hafta, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’nın Şubat ayındaki çatışmalarda en az 11.000 asker kaybettiğini duyurdu. Ukrayna tarafında ölü ve yaralı sayısı Ocak ayından bu yana yüzde 40’tan fazla artarak 6 bin 500’e ulaştı.

“Kiev rejiminin NATO ülkeleri tarafından desteklenmesi, Ukrayna birliklerinin savaş alanında başarılı olmasına yol açmıyor. Aksine, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri personeli arasında kayıplarda önemli bir artış var” dedi. dedi bakan.

Shoigu en son Eylül ayında Ukrayna’nın çatışmadaki kayıplarına ilişkin bir tahminde bulunmuştu. O sırada, en az 61.000 askerin öldürüldüğü ve yaklaşık 50.000 kişinin yaralandığı 100.000’den fazla olduğunu söyledi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu