Dünya

ABD, Alman Savunma Bakanlığı’nı gözetliyor – medya — Apsny News


Die Zeit gazetesi ve kamu yayıncısı ARD’nin Perşembe günü bildirdiğine göre, Amerikan casusları 2013 NSA skandalından on yıl sonra bile Alman ordusunu dinlemeye devam etti. Kaynaklar, ABD istihbaratının Alman ve Çin orduları arasındaki görüşmeler hakkında topladığı bilgileri detaylandıran yeni bir ‘Pentagon sızıntısı’ belgesine atıfta bulundu.

Söz konusu belge, Alman Savunma Bakanlığı yetkilileri ile bir Çin Halk Kurtuluş Ordusu heyeti arasında Şubat ayında yapılan bir görüşmeyi anlatıyor. Almanlar, Çinli muadilleriyle daha derin bir işbirliğine karşı çıktılar ve Pekin’i daha fazla olmaya çağırdılar. “şeffaf,” medya kuruluşları tarafından görülen kağıt belirtiyor.

Die Zeit ve ARD, sızan belgeyi “otantik” Washington resmi olarak onaylamasa da. Kaynaklar, Alman makamlarının belgede anlatılan görüşme hakkında ABD büyükelçiliğini resmi olarak bilgilendirdiğini de bildirdi.

Die Zeit ve ARD’ye göre sızan belge Alman hükümetine de gösterildi ve şimdi “işgal [the attention] Alman güvenlik makamlarının.” Ancak kaynaklar, Berlin’i endişelendiren şeyin belgenin içeriği değil, bilgilerin elde edilme biçimi olduğunu da sözlerine ekledi.

bu ‘çok gizli’ belge bir “sinyal zekası” içerdiği bilgilerin elektronik gözetim yoluyla elde edildiğini gösteren işaret. Alman medyasının bildirdiğine göre, bu potansiyel olarak ABD istihbaratının ya Alman Savunma Bakanlığı’nın e-postalarını ele geçirdiği ya da BT sistemlerini hacklediği anlamına gelebilir.

Alman Savunma Bakanlığı, sızan belgelerde ABD casusluğuna dair herhangi bir kanıt görmediğini yalanladı. “Söz konusu yayınlanan belge, açıkça Berlin’deki ABD büyükelçiliğinde gerçekleşen bir dizi görüşmenin kısmi bir kopyasıdır.” bakanlık sözcüsü Perşembe günü Almanya’nın dpa haber ajansına verdiği demeçte, ABD’li diplomatların Alman Savunma Bakanlığı yetkililerini Hint-Pasifik bölgesindeki durumla ilgili gizli bir görüşmeye davet ettiklerini ekledi.

“Bu bilgi tarafımızca doğrudan ABD ile paylaşıldığı için bu konuda casusluk şüpheleri yersizdir.” Sözcü ekledi. Ancak t-online da dahil olmak üzere bazı Alman medyası, bakanlığın yorumunun durumu açıklamadığını kaydetti. “sinyal zekası” belge üzerinde işaretleyin.

Washington, müttefikleri hakkında casusluk yapmakla ilk kez suçlanmıyor. Bu tür faaliyetler, büyük ölçüde NSA muhbiri Edward Snowden’ın çabaları sayesinde ilk kez 2013’te gün ışığına çıktı. Diğer şeylerin yanı sıra, sızdırdığı belgeler, dönemin Almanya Başbakanı Angela Merkel’in özel cep telefonunun izlendiğini ortaya çıkardı.

Der Spiegel’e göre, Almanya’nın yerel istihbarat teşkilatı (BfV) ve askeri karşı istihbarat servisi (MAD) bir süredir ABD’nin Şubat 2023’te Savunma Bakanlığı hakkında gerçekten casusluk yapıp yapmadığını araştırıyor. istihbarat yetkilileri bunun yerine, açıklama için Amerikalı meslektaşlarına ihtiyatlı bir şekilde yaklaşmaya karar verdiler.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu