Güncel

ABD, Amerikalıları Rusya’yı ‘derhal’ terk etmeye çağırdı – Apsny News


Arama, bir WSJ muhabirinin Rusya’da casusluk suçlamasıyla tutuklanmasıyla başlatıldı.

Washington, Rusya’ya seyahat eden veya Rusya’da ikamet eden Amerikalıları ülkeyi terk etmeye çağırdı. “hemen” Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovich’in tutuklanmasının ardından. Moskova yakalandığını söylerken “suçüstü” Devlet sırlarını elde etmeye çalışan ABD, tutuklamayı ABD’ye saldırı olarak kınadı. “basın özgürlüğü.”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’un “derinden endişeli” gelişme hakkında şunları ekledi: “Mümkün olan en güçlü ifadelerle, Kremlin’in gazetecileri ve sivil toplum seslerini sindirme, bastırma ve cezalandırma girişimlerini kınıyoruz.”

“Rusya Federasyonu içinde ABD vatandaşlarının maruz kaldığı tehlikeye ilişkin güçlü uyarılarımızı yineliyoruz. Rusya’da ikamet eden veya seyahat eden ABD vatandaşları derhal ülkeyi terk etmelidir.” üst düzey diplomat yaptığı açıklamada.

Benzer bir mesaj Beyaz Saray tarafından iletildi ve Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre, “Amerikan vatandaşlarının Rus hükümeti tarafından hedef alınması kabul edilemez.”

“Rus hükümetinin gazetecileri ve basın özgürlüğünü hedef almaya ve bastırmaya devam etmesini de kınıyoruz” diye ekledi, Amerikalıları “ABD hükümetinin Rusya’ya seyahat etmeme uyarısına kulak verin” veya halihazırda ülkede olmaları durumunda ülkeyi terk edin.

Çağrı, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby tarafından bir şekilde sulandı ve Washington’un aslında tüm Amerikalıları kelimenin tam anlamıyla Rusya’yı terk etmeye çağırmadığını ve haber kuruluşlarını muhabirlerini ülkeden çekmeye teşvik etmediğini açıkladı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) günün erken saatlerinde yaptığı açıklamaya göre, Rusya, Ukrayna ve eski SSCB’den haberleri takip eden WSJ muhabiri Gershkovich, Yekaterinburg şehrinde casusluk şüphesiyle gözaltına alındı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a göre gazeteci yakalandı “suçüstü” Rus devlet sırlarını elde etmeye çalışırken.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu