Dünya

ABD askerleri Tayvan savaşı için tatbikat yapıyor – medya — Apsny News


Ordu özel kuvvetlerinin ilk kez kendi kendini yöneten adaya bir Çin saldırısına karşı savunma tatbikatı yaptığı bildirildi.

ABD Ordusu Özel Harekat Komutanlığının (USASOC), Pekin’in kendi kendini yöneten adanın kontrolünü zorla ele geçirmeye çalışabileceğine dair Washington’da artan endişeyi yansıtarak, Çin’in Tayvan’ı ele geçirmesine ilk kez tepkisini simüle eden tatbikatlar yaptığı bildirildi.

Tayvan senaryosu, USAOC’nin Kuzey Karolina’daki Fort Bragg’da, CAPEX olarak bilinen yıllık yetenek tatbikatının bir parçası olarak oynandı. askeri.com Cumartesi günü bildirildi. Askerler, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ile savaşacakları ortamı simüle etmek için üs üzerinde somut bir model kullanarak, bir Çin saldırısına karşı savunmaya yardımcı olmak için Tayvan’a sokulma alıştırması yaptı.

“Ulusal savunma stratejimize uygun olarak ÇHC, oradaki gerçek ilerleme hızımızdır” USASOC komutanı Korgeneral Jonathan Braga, Perşembe günkü tatbikattan önce yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Nihayetinde yapmaya çalıştığımız şey, Üçüncü Dünya Savaşı’nı önlemek. Bu bizim işimiz.”

Medya kuruluşu, tatbikatların geri tepmesiz tüfeklerle ateş etmeyi, tünelleri aşmayı ve Sustalı dronları çalıştırmayı içerdiğini söyledi. Özel kuvvetler, Washington’un sözde Teröre Karşı Savaşı sırasında kullanılan aynı silah ve taktiklerden bazılarını kullandı. “büyük askeri rakiplere karşı potansiyel bir çatışmaya hazırlanırken komuta için sismik bir değişimi yansıtan diğer araçlar.”

USASOC’un APEX sırasında muhalefet gücünü bu kadar doğrudan tanımlaması alışılmadık bir durum. “Ordunun açık bir şekilde çatışma önerme konusundaki tereddütü göz önüne alındığında,” Military.com’a göre.

ABD-Çin ilişkileri, Pekin’in Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya karşı bir Batı yaptırım kampanyasına katılmayı reddetmesi nedeniyle geçen yıl kötüleşti. Çinli yetkililer, ABD liderlerini Tayvan’daki ayrılıkçıları cesaretlendirmekle suçladılar; örneğin, o zamanki Meclis Başkanı Nancy Pelosi geçen Ağustos ayında Taipei’ye gitti. Çin, Washington ile savunma ve iklim bağlarını kopararak ve Tayvan Boğazı’nda büyük askeri tatbikatlar başlatarak yanıt verdi.

ABD hükümeti, Çin’in Tayvan üzerindeki egemenlik iddiasını onaylamasa da kabul ediyor. Washington onlarca yıldır bir politika sürdürdü. “stratejik belirsizlik” Pekin ve Taipei, Çin’in Tayvan’ı işgal etmesi durumunda ABD ordusunun müdahale edip etmeyeceğini ve ne ölçüde müdahale edeceğini tahmin etmeye devam ediyor. Ancak Başkan Joe Biden, bir Çin saldırısı durumunda Washington’un askeri olarak Tayvan’ın yardımına koşacağını defalarca ima etti.

Washington düşünce kuruluşları, son aylarda Tayvan üzerindeki bir savaşın nasıl sonuçlanabileceğini simüle etmek için savaş oyunları tatbikatları düzenlediler. Böyle bir çalışma, Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi tarafından bir kongre komitesi için yapıldı ve bu ayın başlarında, ABD kuvvetlerinin bir Çin saldırısı başladığında Tayvan’a silah ve teçhizat ikmali yapamayacağını tespit etti. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi tarafından yapılan bir tatbikat, ABD ve Japon kuvvetlerinin Pekin’in saldırısını başarılı bir şekilde püskürtebilecek olsalar da, düzinelerce savaş gemisini, yüzlerce uçağı ve binlerce askeri kaybedeceklerini ortaya çıkardı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu