Dünya

ABD, bazı vatandaşlarının Sudan’dan kaçmasına yardım ediyor – Apsny News


Washington, Amerikalıları çekişmelerin parçaladığı ülkeden çıkarmak için ilk koordineli çabasını başlattı

Başkan Joe Biden’ın yönetimi, Doğu Afrika ulusunun kontrolü için savaşan savaşan gruplar arasındaki çatışmanın ortasında bir haftadan fazla bir süredir onlara yerlerine sığınmalarını tavsiye ettikten sonra ABD vatandaşlarını Sudan’dan ilk toplu tahliyelerine başladı.

Amerikan vatandaşlarını, yerel çalışanları ve müttefik ülkelerden insanları taşıyan ABD tarafından organize edilen bir araç konvoyu Cumartesi günü Port Sudan’a başarıyla ulaştı. ifade Washington’daki Dışişleri Bakanlığı tarafından. Oradan Kızıldeniz üzerinden Suudi Arabistan’ın Cidde kentine seyahat edebilecekler. Hareket, ABD Donanması Mühürlerinin Amerikan büyükelçiliği çalışanlarını Hartum’dan tahliye etmesinden bir hafta sonra ve diğer ülkelerin vatandaşlarını savaştan zarar görmüş ülkeden nakletmeye başlamasından günler sonra geldi.

Dışişleri Bakanlığı, Cumartesi günkü konvoyda Sudan’da yaşayan yaklaşık 16.000 ABD’li sivilden kaçının dışarı çıkarıldığını belirtmedi. Medya raporları, grubun büyüklüğünü “yüzlerce.” Suudi Arabistan, İspanya, Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa da dahil olmak üzere diğer ülkelerin son günlerde binlerce vatandaşını Sudan’dan çıkardıktan sonra tahliyelerini yavaşlattığı bildiriliyor.

Beyaz Saray, ülke ordusu ile Hızlı Destek Güçleri paramiliter grubu arasındaki şiddetin her an tırmanabileceği Sudan’da zamanın daralıyor olduğu konusunda uyardı. Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre Perşembe günü gazetecilere yaptığı açıklamada, Sudan’ı terk etmek isteyen Amerikalıların bunu yapması gerektiğini söyledi. “Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde kendilerine sunulan seçeneklerden yararlanın.”

ABD askeri güçleri tahliye yollarını desteklemek için gözetleme ve istihbarat varlıkları konuşlandırırken, ABD Donanması gemileri de ihtiyaç duyulan her türlü yardımı sağlamak için Sudan kıyılarında konuşlanmış durumda. “Odak noktamız, birçok ABD vatandaşının mümkün olduğunca güvenli bir şekilde ayrılmalarına yardımcı olmak olmuştur ve olmaya devam etmektedir.” Pentagon sözcüsü Sabrina Singh söz konusu Cumartesi günü bir açıklamada.

Biden yönetimi daha önce, diğer ülkeler yaptığı gibi, geniş çaplı sivil tahliyeleri gerçekleştirmenin mümkün olmadığını iddia etmişti. Dışişleri Bakanlığı, son günlerde bazı Amerikalıların müttefik ülkeler tarafından tahliyesini kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Yönetimin bu tür krizleri ele alış şekli, Ağustos 2021’de yüzlerce kişinin ölümüne ve binlerce Amerikalının mahsur kalmasına neden olan Afganistan’dan kaotik tahliyesinin ardından artan bir incelemeye tabi tutuldu.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu