Güncel

ABD, Çin çip endüstrisinde bir hamle daha yaptı — Apsny News


Biden yönetimi, yarı iletken finansmanının Pekin’e fayda sağlamamasını sağlamak için yeni kısıtlamalar önerdi.

Başkan Joe Biden’ın yönetimi, Çin’in gelişmiş yarı iletken teknolojisi elde etmesini engelleme kampanyasında bir adım daha attı ve ABD hükümetinin sağladığı fonların Çin çip üretim endüstrisine fayda sağlamasını önlemek için yeni kısıtlamalar önerdi.

ABD Ticaret Bakanlığı teklif etti yeni kurallar Salı günü, hükümetin 52 milyar dolarlık yarı iletken fonunun Washington ve müttefiklerinin ulusal güvenliğini desteklemesini sağlamaya yardımcı olacaklarını söylediler. Sözde “korkuluk” hükümetin çip endüstrisi teşviklerinin şu amaçlarla kullanılmasını engellemeyi amaçlamaktadır: “düşman ülkelerin ABD’ye veya müttefiklerine ve ortaklarına karşı kötü niyetleri.”

bu “düşman ülkeler” referans büyük ölçüde Çin ve Rusya idi. Yeni kısıtlamalar, hükümet fonu alanların parayı başka ülkelerde kullanmasını veya Çin’deki çip fabrikalarına yatırım yapmasını engelleyecek. “İlgi duyulan yabancı ülkeler.” Fondan yararlananların, bu ülkelerdeki şirketlerle ortak araştırma yapmaları veya teknoloji lisanslamaları da yasaklanacak.

Biden yönetiminin yeni ihracat getirmeyi planladığı bildiriliyor kısıtlamalar Çin’in ABD çip teknolojisine erişimini daha da kısıtlamak için. Washington geçen Ekim ayında kapsamlı ihracat kontrolleri uygulayarak Çinli şirketlerin dünyanın herhangi bir yerinde ABD araçlarıyla üretilen belirli yarı iletken üretim ekipmanlarını veya çiplerini satın almasını engelledi.

ABD, Pekin’in çip yapma teknolojisindeki ilerlemelerini kısıtlamaya o kadar hevesli ki, eski ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien geçen hafta Washington’un, gerekirse Çin’in eline geçmesini önlemek için Tayvan’ın yarı iletken fabrikalarını yok edeceğini söyledi. Tayvan’ın TSMC’si, dünyanın en gelişmiş yarı iletken arzının yaklaşık %90’ını üreten, gelişmiş bilgisayar çiplerinde dünyanın önde gelen üreticisidir.

Ticaret Bakanlığı, yönetimin ulusal güvenlik için kritik olduğunu düşündüğü ABD yarı iletken teknolojisine daha sıkı kısıtlamalar önerdi. Bu, radyasyon yoğun ortamlarda kullanılanların yanı sıra kuantum hesaplama ve özel askeri uygulamalar için kullanılan çipleri içerir. Washington daha önce yapay zeka için kullanılan yarı iletkenleri kısmıştı.

Pekin geçtiğimiz Aralık ayında, Washington’un düzenleyici yetkilerini Çin’i yüksek teknoloji bileşenlerinden kesmek ve normal ticareti engellemek için kötüye kullandığını ileri sürerek, ABD’nin ihracat kısıtlamaları konusunda Dünya Ticaret Örgütü’ne bir anlaşmazlık başvurusunda bulundu. Çinli yetkililer, kısıtlamaların tedarik zincirlerini bozacağı ve küresel ekonomiye zarar vereceği konusunda da uyardı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu