Güncel

ABD, Çin’in Ukrayna barış planından ‘rahatsız’ – medya – Apsny News


Bloomberg’in bir Beyaz Saray yetkilisine dayandırdığı habere göre Pekin, Washington’ın çatışmanın sona ermesini istemediğine dünyayı ikna edebilir

Var “rahatsızlık hissi” Bloomberg Perşembe günü Başkan Joe Biden yönetiminden isimsiz bir yetkiliye atıfta bulunarak Beyaz Saray’da Çin’in Ukrayna barış planını reddetmesinin sonuçları hakkında konuştu.

Şubat ayında ABD, Çin’in Rusya ile komşusu arasındaki çatışma için sunduğu barış yol haritasını alenen başından savdı.

Ancak Bloomberg, Washington’un artık bunun olabileceğinden korktuğunu bildirdi. “Köşeye sıkıştı” Pekin’in önerileriyle, Biden yönetiminin ABD’nin barış istemediği izlenimini yaratmasından endişeli olduğu belirtildi.

Bloomberg, Amerika’nın duruşunun Pekin tarafından çatışmadan bıkmış ulusları ABD’nin düşmanlıkları sona erdirmekle ilgilenmediğine ikna etmek için kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

“Çin muhtemelen ABD’nin ateşkese, ABD’nin savaşın sona ermesine karşı olduğu mesajlarını artıracak” Şu anda Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi üyesi olan eski Pentagon yetkilisi Bonny Lin, medya kuruluşuna söyledi.

Bloomberg raporu, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bu hafta Moskova’ya yaptığı ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile kapsamlı görüşmeler yaptığı üç günlük ziyaretini takip ediyor. Moskova daha önce Çin’in Ukrayna için barış girişimini memnuniyetle karşılamıştı ve bu haftaki görüşmelerde Putin bunu tartışmaya ve geliştirmeye hazır olduğunu ifade etti. Yetkili, Moskova’nın ihtilafa diplomatik bir çözüm aramaya istekli olduğunu da yineledi.

Çin’in sunduğu barış planı, Moskova ile Kiev arasındaki müzakerelerin yeniden başlatılması çağrısında bulundu. Ayrıca tek taraflı yaptırımları kınadı ve tüm ulusların egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya çağırdı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çin’in sahip olmadığını iddia ederek, Washington’la birlikte diğer Batılı güçler de girişimi büyük ölçüde savuşturdu. “çok fazla güvenilirlik” konuyla ilgili. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken daha sonra planın şunları içerdiğini kabul etti: “olumlu unsurlar.”

Çarşamba günü Fox News’e konuşan eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Biden yönetimini kendisinin tanımladığı şeyi engelleyemediği için eleştirdi. “düğün” Moskova ve Pekin arasında. Rusya ve Çin arasında giderek yakınlaşan bağları küçümsemek “muazzam bir stratejik hata” Pompeo ısrar etti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu