Dünya

ABD, Covid aşısı yaralanması iddialarını çözdü — Apsny News


ABD Sağlık Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi’nden yakın zamanda yayınlanan verilere göre, ABD’de Kovid-19 aşısının piyasaya sürülmesinden üç yıl sonra, aşının neden olduğuna inandıkları yaralanmalar nedeniyle federal hükümete dava açan 8.000’den fazla kişiden yalnızca üçü herhangi bir ödeme alamadı. (HRSA) Salı günü Reuters tarafından aktarıldı.

Verilere göre, hastalardan ikisinde miyokardit gelişti ve üçüncüsünde aşı nedeniyle anafilaktik reaksiyon görüldü – bunların tümü potansiyel olarak yaşamı tehdit eden koşullar için Karşı Tedbirler Yaralanma Tazmin Programından (CICP) toplam 5.000 dolardan daha az para aldılar. “hata yok” hükümet mahkemesi.

Geri ödenmeyen tıbbi harcamalar ve yılda yalnızca 50.000 ABD doları kayıp maaşla sınırlı olan CICP’nin ödemeleri, acı ve ıstırabı, cezai tazminatları ve hatta genellikle tıbbi davalarla birlikte gelen avukat ücretlerini içermez. 422.035 dolarlık bir ölüm yardımı mevcut olabilir, ancak yaşamak için yardıma ihtiyacı olan yaralı davacılara yardımcı olmayacaktır.

CICP’nin yetersiz ödemeleri “rahatsız edici değer miktarları – aşıdan yaralanan kişiyi çok üzen ve gördüğümüz öfkeyi ve aşı tereddütünü artırabilecek türden ödüller.” George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki Aşı Yaralanması Dava Kliniği’nden direktör Renee Gentry Reuters’e söyledi.

Programı kabul etmek olabilir “Bu davaları yargılamak için uygun değil” Reuters, ilaç şirketlerini vergi mükelleflerinin dolarlarını kullanmaktan hala koruyan, ancak 1988’den bu yana 4,9 milyar doların üzerinde tazminat ödeyen Aşı Yaralanma Tazminat Programı kapsamında dinlenilmelerini önerdi.

CICP’den para almak sadece zor değil, aynı zamanda bir davayı kazanmak da neredeyse imkansız, çünkü sistem davacıların yaralarını kanıtlamalarını gerektiriyor. “doğrudan sonuç” ile aşının “zorlayıcı, güvenilir, geçerli tıbbi ve bilimsel kanıt.” Aşıların piyasada bulunduğu kısa süre göz önüne alındığında, ABD sağlık bürokrasisi içindeki grupların aşıların güvenliğini veya etkililiğini sorgulayan saygın uygulayıcıları itibarsızlaştırmak için tam zamanlı çaba göstermesi bir yana, bu tür kanıtlar kolay değil bulmak.

ABD sağlık yetkilileri, son aylarda, Pfizer’in veya Moderna’nın mRNA aşılarının SARS-CoV-2 virüsünün bulaşmasını önleyebileceğine dair tüm iddiaları sessizce geri çekerek, bir zamanlar tartışılmaz olan salgın politikalarından bazılarını geri çekmek zorunda kaldı.

Gıda ve İlaç İdaresi Salı günü yaptığı duyuruda, son üç yılda ABD’deki çoğu yetişkine uygulanan tek değerlikli Pfizer ve Moderna aşılarının, orijinaline karşı sözde aktif olduğu varsayılan iki değerlikli bir çeşitle değiştirildiği için artık kullanım izninin olmadığını duyurdu. ve virüsün omikron BA.4/BA.5 suşları.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu