Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen bu hafta Çin’i ziyaret edecek


ABD Hazine Bakanı Yellen bu hafta Çin'i ziyaret edecek

ABD Hazine Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, üst düzey Çinli yetkililerle, Çin‘in casuslukla mücadele ile ilgili yeni yasası hakkındaki endişeler de dahil olmak üzere birçok konuda görüşmek üzere 6-9 Temmuz tarihlerinde Beijing’i ziyaret edeceğini açıkladı.

Yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yellen’ın uzun zamandır beklenen ziyaretinin, Başkan Joe Biden’ın dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki iletişimi derinleştirme, ilişkilerini istikrara kavuşturma ve anlaşmazlıklar ortaya çıktığında hata yapma risklerini en aza indirme yönündeki adımının bir parçası olduğunu belirtti.

ABD dışişleri bakanı Antony Blinken 19 Haziran’da Beijing’i ziyaret ederken, Çin ve ABD bu ziyarette ikili ilişkileri istikrara kavuşturma konusunda anlaşmıştı.

Yellen, Çin’in yeni ekonomi ekibine Washington’ın insan haklarını ve kendi ulusal güvenlik çıkarlarını savunmaya devam edeceğini ancak birçok ülkenin karşı karşıya olduğu iklim değişikliği ve borç sıkıntısı gibi acil sorunlar konusunda Beijing ile birlikte çalışmak istediğini söylemeyi planlıyor.

 

Kaynak: Reuters


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu