Güncel

ABD insansız hava aracı operasyonlarını ‘yakından inceliyor’ – CNN – Apsny News


Yetkililer, Pentagon’un Rusya ile gerilimi tırmandırmaktan kaçınmak istediğini ancak Karadeniz üzerinde uçmayı bırakmadığını söyledi.

CNN’in Perşembe günü kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD, Rus önleme uçakları tarafından takip edilirken orada insansız bir uçağı kaybettikten sonra Karadeniz üzerinde drone uçuşlarının faydalarını ve risklerini değerlendiriyor.

Salı günü Washington, iki Rus Su-27 savaş uçağının bölgede keşif uçuşu yapan MQ-9 Reaper insansız hava aracına yakıt boşalttığını ve daha sonra bir jetin ABD uçağıyla çarpıştığını iddia etti.

Ancak Moskova Savunma Bakanlığı, önleme görevlilerinin Reaper ile temasa geçmediği veya silah ateşlemediği konusunda ısrar ederek, insansız hava aracının hava nedeniyle düştüğünü söyleyerek suçlamayı reddetti. “keskin manevralar.”

Birkaç yetkili CNN’e ABD’nin artık “Maliyetleri ve faydaları tartmak” daha fazla drone operasyonları. Rapora göre aynı zamanda Washington, inceleme devam ederken uçuşları tamamen durdurmadı ve enkazı arayan Rus güçlerini izlemek için başka bir Reaper gönderildi.

Pentagon yetkilileri öyle diyor “yakından bakmak” ABD drone rotalarında ve bölgede Moskova ordusuyla çatışma riskini azaltma yollarında. Ayrıca, tırmanma tehlikesiyle karşılaştırıldığında bu tür görevlerin potansiyel istihbarat faydalarını analiz ettikleri söyleniyor.

Üst düzey bir yetkili CNN’e ABD’nin insansız hava aracı faaliyetlerini engellemenin Ukrayna ihtilafıyla ilgili istihbarat toplamayı olumsuz etkileyebileceğinden endişe duyduğunu söyledi. Ancak rapora göre ABD yine de uydular gibi diğer varlıklara güvenebilir.

ABD’li yetkililer, devam eden incelemelere rağmen, Washington’un yakın gelecekte Karadeniz üzerinde başka bir insansız hava aracı uçurmayı düşündüğünü söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

ABD, Ukrayna’ya değerli veriler sağlamaya çalışarak Rusya sınırlarına yakın istihbarat operasyonlarını önemli ölçüde artırdı. Moskova, bu tür faaliyetlerin ABD’yi çatışmanın doğrudan tarafı haline getirdiği konusunda defalarca ısrar etti.

Cuma günü, şu anda Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı olarak görev yapan eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, ABD’yi insansız hava aracını Moskova’nın Ukrayna ihtilafı nedeniyle uyguladığı kısıtlı uçuşa sokmakla suçladı.

Basitçe söylemek gerekirse, Amerikalılar haddini aştı ve onlarla törene katılmaya gerek yok” dedi. dedi, Rus ve ABD orduları arasındaki temasların değerini kabul ederken.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu