Dünya

ABD, İran’ı uyarmak için ‘sığınak avcıları’ konuşlandırdı – medya – Apsny News


Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, Amerika’nın Orta Doğu’daki A-10 Warthog filosu 250 lb’lik bombalarla donatılacak

Son zamanlarda Orta Doğu’ya konuşlandırılan Amerikan savaş uçakları, güdümlü silahlarla donatılacak. “sığınak avcısı” Wall Street Journal’ın Cuma günü bildirdiğine göre bombalar. ABD’li yetkililer gazeteye hareketin açıkça İran’ı hedef aldığını söyledi.

Gazete, kimliği açıklanmayan yetkililere atıfta bulunarak, uçakların her birine 16 adede kadar GBU-39/B güdümlü bomba takılacağını bildirdi. 250 lb (113 kg) ağırlığındaki bu cephaneler, güçlendirilmiş mevzileri delmek için tasarlanmıştır –patlamadan önce yer altı komuta sığınakları gibi.

“Bir A-10 Warthogs filosuna daha güçlü silahlar yerleştirme kararı, pilotlara, ABD kuvvetlerinin İran destekli güçler tarafından defalarca hedef alındığı Irak ve Suriye’deki mühimmat sığınaklarını ve diğer yerleşik hedefleri imha etmede daha büyük bir başarı şansı vermek için tasarlandı. savaşçılar” Wall Street Journal bildirdi.

Belge, bu uçakların Irak ve Suriye’deki ABD üslerinde faaliyet gösterip göstermeyeceğini belirtmedi, ancak konuşlandırılmalarının amacının bir füze göndermek olduğunu belirtti. “İran’a mesaj” Uçak, konuşlandırılmalarından kısa bir süre sonra geçen ayın sonlarında Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bir üsse ulaştı. ilan edildi ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Michael Kurilla tarafından.

Daha yaygın olarak ‘Warthog’ olarak bilinen A-10 Thunderbolt, genellikle yerdeki birliklere yakın hava desteği sağlamak için kullanılan, yavaş hareket eden, ağır zırhlı bir uçaktır. 1970’lerden beri hizmette, ABD’nin Afganistan ve Irak’taki savaşlarında yaygın olarak kullanıldı.

Bu uçakların Orta Doğu’ya konuşlandırılması, İran ile ABD arasındaki gerginliğin arttığı bir zamana denk geliyor. Wall Street Journal’ın raporunun yayınlanmasından kısa bir süre önce Tahran’daki devlet televizyonu, İranlı komandoların Umman Körfezi’nde ABD’ye bağlı bir petrol tankerini başka bir gemiyle vur-kaç olayına karıştığı iddia edildikten sonra alıkoyduğu görüntüleri yayınladı.

Olay, İran donanmasının olaya karıştığını iddia etmesinden bir hafta sonra gerçekleşti. yakalandı sularının yakınında bir ABD denizaltısı ve onu yüzeye çıkmaya zorladı. Amerikalı yetkililer, denizaltının İran’ın ticari bir gemiye olası bir saldırısını caydırmak için bölgeye gönderildiğini söylüyor.

İran, bu yılın başlarında askeri fabrikalarından birine düzenlenen insansız hava aracı saldırısından İsrail’i sorumlu tutarken, Tahran’a bağlı milis grupları son yıllarda Irak ve Suriye’deki Amerikan üslerine çok sayıda saldırı gerçekleştirdi. ABD Başkanı Joe Biden geçen ay Suriye’de İran bağlantılı bir tesis olduğunu iddia ettiği bir yere hava saldırısı emri vermişti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu