Güncel

ABD, Karadeniz insansız hava aracı uçuşlarına devam ediyor ancak mesafeyi koruyor – Apsny News


ABD ordusu, Cuma günü Karadeniz üzerinden başka bir casus uçağı gönderdi ve bu hafta başlarında bir MQ-9 insansız hava aracının Rus jetleri tarafından önlendikten sonra düştüğü kısıtlı hava sahasının uzağında kaldı.

Uçuş takip siteleri gösterdi RQ-4 Global Hawk olarak tanımlanan Forte10 çağrı işaretine sahip bir İHA, güneye ve doğuya uçmadan önce Romanya hava sahası üzerinde dönüyor. Drone, Karadeniz’in doğu kesiminde daireler çizdi, ancak Kırım’a 100 kilometreden fazla yaklaşmadı.

Twitter’da Ukrayna yanlısı bir gözlemci, misyonun Karadeniz kısmının her zamanki on iki saat yerine yalnızca iki saat sürdüğünü belirtti: arama BT “Kesinlikle RQ-4’ün izlediğini gördüğüm en garip rota.”

Adı açıklanmayan ABD’li yetkililer daha sonra misyonun Salı günkü olaydan bu yana bu tür ilk uçuş olduğunu söyleyerek Reuters’e doğruladı. Bununla birlikte, Pentagon daha önce olası olayları izlemek için başka bir insansız hava aracının gönderildiğini söylemişti. kurtarma operasyonu Rus donanması tarafından.

Rusya Savunma Bakanlığı’na göre, Salı sabahı iki Rus jeti, kısıtlı hava sahası içinde transponder olmadan bulunan bir Amerikan MQ-9 Reaper’ı önledi. Moskova, insansız hava aracının düzensiz manevralar nedeniyle yükselişini kaybettiğini ve suya düştüğünü söyledi. Olay, Sivastopol’un yaklaşık 60 kilometre güneybatısında meydana geldi.

ABD ordusunun Avrupa Komutanlığı, Rus pilotları “güvensiz ve profesyonelce değil” sonunda uçmak video yayınlamak bu, jetlerin uçağı defalarca yakıtla ıslattığını gösterdi. ABD’ye göre insansız hava aracı, bir Rus jetinin pervanesine çarpması sonucu düştü. Rus ordusu, hiçbir uçağın İHA ile temas kurmadığını söyledi.

Olayın ardından Pentagon’un üst düzey askeri ve sivil liderliği ulaştı Dışişleri Bakanlığı Moskova’nın Washington büyükelçisini çağırdı.

Büyükelçi Anatoly Antonov daha sonra dedi ev sahiplerine, ABD dronlarının Rusya’ya bu kadar yakın uçmasının işi olmadığını iletmişti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, her iki pilotun da ödül almak eylemleri için.

ABD ordusu söz konusu perşembe günü “Maliyetleri ve faydaları tartmak” daha fazla drone operasyonları ve “yakından bakmak” daha fazla olay riskini azaltmak için rotalarında.

Washington, Rusya’ya karşı çatışmada Ukrayna’ya istihbarat, gözetleme ve keşif bilgileri sağladığını kabul ederken, düşmanlıkların bir tarafı olmadığı konusunda ısrar ediyor. ABD ve NATO casus uçakları, bazen Ukrayna kuvvetlerinin Rus yarımadasına saldırılar başlatmasından hemen önce, rutin olarak Karadeniz üzerinde uçuyor ve Kırım’a yaklaşıyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu