Güncel

ABD komşusunun başkanı ‘yalancı’ diyor — Apsny News


Meksika lideri, insan hakları ihlallerini iddia eden raporun ardından Washington’u “dünyanın hükümeti” olduğuna inandığı için patlattı

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, hükümetinin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından insan hakları ihlalleri yapmakla suçlanmasına öfkelendi ve ülkesinin kuzeydeki komşularını suçladı. “yalancılar.”

konuşan bir basın açıklaması Salı günü Oaxaca, Meksika’da Lopez Obrador, Dışişleri Bakanlığı’nın Pazartesi günkü insan hakları raporuna öfkeyle yanıt verdi. Başkan Joe Biden’ın yönetimi, Meksikalı yetkililer tarafından hukuka aykırı cinayetlerin yanı sıra zorla kaybetmeler, işkence ve sivillere yönelik başka türlü insanlık dışı muameleler olduğuna dair inandırıcı raporlar olduğunu iddia etti. ABD ayrıca Meksika’yı yolsuzluk, yaygın suç ve düşük kovuşturma oranlarıyla suçladı.

Bir muhabirin suçlamalarla ilgili sorusuna Lopez Obrador, şunları söyledi: “Bu doğru değil. Onlar yalancı. Ekledi, “Kızmaya değmez.”

Onlar böyle.” ABD, “dünyanın hükümeti olduğuna” inanıyor.

Lopez Obrador, sözlerini şimdi Biden’ın iklim elçisi olan eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Salı günü daha sonra planlanan bir toplantıdan önce yaptı. Washington ile ilişkiler, son haftalarda kuzey Meksika’da bir uyuşturucu karteliyle bağlantılı bir grup tarafından iki kişinin öldürüldüğü bir vaka da dahil olmak üzere ABD vatandaşlarının kaçırılmasıyla bozuldu.

Meksika cumhurbaşkanı önerdi “Meksika karşıtı” ABD hükümetindeki muhafazakar unsurlar, ülkeler arasındaki gerilimi alevlendirdi ve ölümcül adam kaçırma olayını ülkesinin güvenlik siciline saldırmak için kullandı. “Meksika ABD’den daha güvenli” tartışmaya yanıt olarak geçen hafta gazetecilere söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vedan Patel Lopez Obrador’un eleştirilerine Salı günü ABD’nin Meksika hükümetine yönelik iddialarını savunarak yanıt verdi. “Meksika polisi, askeri ve diğer devlet kurumlarının ciddi yolsuzluk eylemlerine ve yasa dışı keyfi cinayetlere karıştığı bildirilen olaylar, Meksika için ciddi bir sorun olmaya devam ediyor ve bu nedenle raporumuzda vurgulandılar.”

Patel, Dışişleri Bakanlığı’nın Kongre tarafından her yıl Meksika insan hakları raporunu hazırlaması için yetkilendirildiğini belirterek, ABD’nin kendi iç sorunları olduğunu da sözlerine ekledi. “Biz hiçbir zaman dünyanın hükümeti veya buna benzer bir tür ferman olduğumuzu belirten taraf olmadık.”


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu