Güncel

ABD Kuzey Akım sabotaj rolünü ‘örtbas etmeye’ çalışıyor – Seymour Hersh — Apsny News


Kıdemli gazeteci, CIA’ya boru hattının imhası için medyaya alternatif bir hikaye sunması söylendiğini iddia ediyor.

Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh, ABD’nin Rusya’nın Kuzey Akım 2 boru hattının yıkımına Washington’un müdahalesini örtbas etmek için kasıtlı olarak medyaya yanlış haberler verdiğini iddia etti.

Kıdemli muhabir, Çarşamba günü Substack blogunda yaptığı bir gönderide, CIA’nın Amerikan ve Alman basınına bir bilgi sağlamak için – Berin’in BND istihbarat servisiyle işbirliği içinde – bir örtbas hikayesi hazırlamakla görevlendirildiğini iddia ediyor. “alternatif versiyon” Kuzey Akım 2 patlamalarından.

“İstihbarat camiasının sözleriyle, teşkilat, boru hattının imha emrini Biden’ın verdiği iddiasını göz ardı etmek için ‘sisteme darbe vuracaktı'” Hersh, diplomatik istihbarata erişimi olan isimsiz bir kaynağa atıfta bulunarak yazdı.

CIA’in görevini tamamladığını ve Almanya’nın yardımıyla New York Times’a ve Alman haftalık Die Zeit’a haberler yerleştirdiğini kaydetti. Bunlar sözde bir “ad hoc ‘kayıt dışı’ operasyon” tarafından yürütülen “Ukrayna yanlısı grup” Kuzey Akım boru hatlarına patlayıcı yerleştirmek için lüks bir yelkenli yat kullandığı iddia ediliyor.

“Almanlara aktarılan ve hikayenizi itibarsızlaştırmayı amaçlayan Amerikan istihbaratının tamamen uydurmasıydı.” Amerikan istihbarat topluluğundan bir kaynağın Hersh’e söylediği bildirildi.

“CIA içindeki dezenformasyon uzmanları, bir propaganda oyununun ancak alıcıların istenmeyen bir gerçeği azaltabilecek veya yerini değiştirebilecek bir hikaye için çaresiz olmaları durumunda işe yarayabileceğini anlıyorlar. Ve söz konusu gerçek şu ki, Başkan Joe Biden boru hatlarının imhasına izin verdi” dedi. ekledi.

Şubat ayında Hersh, geçen Eylül’de Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru hattı patlamaları hakkında bomba gibi bir rapor yayınlayarak Washington’u saldırıyı düzenlemekle suçladı. Beyaz Saray sorumluluğu reddetti. Geçen hafta, birkaç Batılı medya kuruluşu, suçluların Ukrayna ile bağlantılı olabileceğini iddia etti. Moskova iddiaları yalanladı “koordineli bir medya aldatmaca kampanyası.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu