Güncel

ABD, Kuzey Akım suçlamalarına yanıt vermeli – Meksika başkanı – Apsny News


Andres Manuel Lopez Obrador, Washington’u boru hattı sabotajıyla ilgili iddiaları yanıtlamaya çağırdı

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD’nin Kuzey Akım boru hatlarını sabote ettiği iddialarına yanıt vermesi gerektiğini savundu. Açıklamalar, Meksikalı liderin ülkesine yönelik eleştirilerinin ardından Washington’a sert çıkışması sırasında geldi.

“Şiddet eylemlerinden bahsediyorsak, nasıl oluyor da ABD’de ödüllü bir gazeteci ABD hükümetinin Rusya’dan Avrupa’ya uzanan doğal gaz boru hattını sabote ettiğini iddia ediyor?” Lopez Obrador Salı günü düzenlediği basın toplantısında sordu.

Meksika cumhurbaşkanı, Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh’in Biden yönetiminin Rusya ile Almanya’yı birbirine bağlayan Kuzey Akım boru hatlarını geçen yıl havaya uçurduğuna dair iddialarına atıfta bulunuyordu.

Lopez Obrador’un sözleri, hakkındaki suçlamaları çürütmenin bir parçası olarak geldi. “şiddet” ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bu hafta yayınlanan yıllık bir insan hakları raporunda yer alan Meksikalı yetkililer tarafından. İddia edilen rapor “önemli insan hakları sorunları” Meksika’da ve alıntı yaptı “güvenilir raporlar” polis tarafından hukuka aykırı veya keyfi öldürmelerin yanı sıra işkence ve zorla kaybetmeler.

Lopez Obrador bulguları şu şekilde reddetti: “yalanlar,” ve Washington’un kendi iddia edilen yanlışlar listesine dikkat çekti. Meksika cumhurbaşkanına göre buna, Birleşik Krallık’ta tutuklu bulunan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a yönelik ABD’nin iade talepleri de dahil.

Ayrıca Lopez Obrador, Amerika’nın ülkeyi kasıp kavuran ve yalnızca 2022’de fentanile bağlı aşırı dozlar ve uyuşturucu zehirlenmelerinden 71.000’den fazla ölüme neden olan opioid krizini durdurma çabalarının başarısız olduğuna işaret etti.

Meksikalı lider tartışmaya devam etti. “uzanmak” Ve “politika” Washington’ın doğasında var ve ABD’nin “Yapmak[es] değişmek istemiyorlar, bu yüzden dünyanın hükümeti olduklarına inanıyorlar ve başkasının gözündeki çöpü görüyorlar, kendi gözlerindeki merteği görmüyorlar.”

Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Vedant Patel, Lopez Obrador’un sözlerine ABD’nin “Hiçbir zaman dünyanın hükümeti olduğumuzu veya buna benzer bir tür ferman olduğumuzu belirten kişi olmadık.”

Patel, Meksika polisi, ordusu ve diğer hükümet yapılarının ciddi yolsuzluk eylemlerinden ve yasa dışı cinayetlerden sorumlu olduğunu öne sürdü, bu nedenle Dışişleri Bakanlığı raporunda bu konuların altı çizildi.

Ancak Lopez Obrador, defalarca ısrar etti. “Meksika karşıtı” ABD hükümeti içinde iki ülke arasındaki gerilimi alevlendirmeye çalışan muhafazakar unsur. “Meksika ABD’den daha güvenli” lider bu ayın başlarında belirtti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu