Güncel

ABD, Latin Amerika ulusuna Çin ilişkileri konusunda baskı yapıyor – Reuters – Apsny News


Washington’un Honduras’ı Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmekten vazgeçirmeyi umduğu bildiriliyor

Reuters’in bildirdiğine göre ABD, Honduras’ın Çin ile diplomatik ilişkiler kurmaya yönelik yakın zamanda duyurduğu plan hakkındaki fikrini değiştirmesini sağlamak için nüfuzunu kullanıyor. Orta Amerika ülkesi, dünya çapında şu anda bunun yerine Tayvan ile bağları olan on dört ülkeden biridir.

Pekin, Tayvan’ı ‘Tek Çin’ politikasını ihlal ederek tanıyan devletlerle resmi temas kurmayı reddediyor. Çin hükümeti, kendi kendini yöneten adanın ayrılıkçılar tarafından ele geçirilen topraklarının devredilemez bir parçası olduğunda ısrar ediyor.

Medya kuruluşu, Cumartesi günkü yazısında, isimsiz alıntı yaparak “Konuya yakın kaynaklar” Washington’un herhangi bir resmi anlaşma olmaması durumunda Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro’nun Salı günü yaptığı açıklamayı geri çekebileceğinden umutlu olduğunu iddia etti.

Reuters, adı açıklanmayan bir ABD hükümet yetkilisinin şu ana kadar çok az netlik olduğunu söylediğini aktardı. “Günler, haftalar veya aylar geçse de” veya bu sadece bir “Pazarlık taktiği.” Durum ne olursa olsun, Washington “yapmaya devam edecek [its] dava,” kaynak eklendi.

ABD’nin Honduras’ı diplomatik bağlılığını Çin’e çevirmekten caydırmak için kullandığı argümanlardan biri, bunu yapan bölge ülkelerinin umdukları ekonomik faydaları sözde elde etmemiş olmalarıdır.

2016’dan beri Panama, El Salvador ve Nikaragua, Çin ile diplomatik ilişkiler kurdu.

Salı günü Twitter’a konuşan Castro, Dışişleri Bakanı Eduardo Reina’ya talimat verdiğini açıkladı. “Çin Halk Cumhuriyeti ile resmi ilişkilerin açılmasını yönetmek” dünyanın geri kalanına katılmak için “Sınırları özgürlükle genişletmek.”

Honduras cumhurbaşkanı, 2021’deki seçim kampanyası sırasında bunu yapma sözü verdi.

Reuters’in haberine göre, Honduras’ın Tayvan Büyükelçisi Harold Burgos Çarşamba günü Tayvanlı diplomatlarla bir araya geldi. Taipei daha sonra kamuoyuna Honduras’a tavsiyede bulunduğunu söyledi. “Çin’in tuzağına düşmemek ve hatalı bir karar vermemek için konuyu dikkatlice değerlendirin.”

Şu anda yalnızca bir avuç ülke, yani Guatemala, Paraguay, Belize, Haiti, Saint Vincent ve Grenadinler, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Nauru, Marshall Adaları, Palau, Tuvalu, Eswatini ve Tayvan’ı egemen bir ülke olarak tanıyor. Kutsal bakın.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu