Güncel

ABD, Latin Amerika’nın Rus haber kaynaklarına yönelmesine şaşırmamalı — Apsny News


Washington, “yarıküresinin” işlerine karışmaya ve müdahalelerini hayırsever olarak göstermek için propaganda yapmaya devam ediyor.

2005 Nobel Ödülü kabulünde konuşmaHarold Pinter, zamanının büyük bir kısmını ABD’nin dünyadaki ama özellikle Latin Amerika’daki suçlarını detaylandırarak geçirdi. Washington’ın sofistike propaganda makinesi sayesinde çoğu insanın bu suçları, eğer bilseler bile, nasıl unutturulduğundan bahsetti:

“Amerika Birleşik Devletleri, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra dünyadaki her sağcı askeri diktatörlüğü destekledi ve birçok durumda doğurdu. Endonezya, Yunanistan, Uruguay, Brezilya, Paraguay, Haiti, Türkiye, Filipinler, Guatemala, El Salvador ve tabii ki Şili’den bahsediyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nin 1973’te Şili’ye uyguladığı dehşet asla tasfiye edilemez ve asla affedilemez.

Bu ülkelerde yüzbinlerce ölüm meydana geldi. Gerçekleştiler mi? Ve bunlar her durumda ABD dış politikasına mı atfedilebilir? Yanıt evet, gerçekleştiler ve Amerikan dış politikasına atfedilebilirler. Ama sen bunu bilemezsin.

Asla olmadı. Hiçbir şey olmadı. Olurken bile olmuyordu. Önemli değildi. Hiç ilgimi çekmedi. Amerika Birleşik Devletleri’nin suçları sistematik, sürekli, gaddar, acımasızdı, ancak çok az insan gerçekten onlar hakkında konuştu. Amerika’ya vermelisin. Evrensel iyilik için bir güç kılığına girerken, dünya çapında oldukça klinik bir güç manipülasyonu uyguladı. Bu parlak, hatta esprili, son derece başarılı bir hipnoz eylemi.”

Amansız ABD saldırılarından zarar görenler elbette onları unutmadı. Ve beklenebileceği gibi, ABD’nin son yıllarda Latin Amerika ve Karayipler’deki sağcı darbeleri desteklemesiyle bu saldırılar durmadı, hatta yavaşlamadı – örneğin, 2009 yılında Honduras; 2019’da Bolivya; ve son zamanlarda devam eden huzursuzluk Peru. ABD de yardım etti 2018’de Nikaragua’da çok şiddetli bir darbe girişimini kışkırttı, ancak sonuçta başarısız oldu. Ayrıca, ek olarak zorla adam kaçırma Haiti Devlet Başkanı Jean-Bertrand Aristide ve onu 2004’te Orta Afrika Cumhuriyeti’ne uçurması, ABD’nin son dönemde bir rolü olduğu anlaşılıyor. cinayet Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise.

Bu arada Washington, NATO’nun Latin Amerika ve Karayipler’deki ileri operasyon kapasitesini genişletmesine öncülük ediyor. Buna göre Popüler Direniş2022’nin sonunda ABD’nin sahip olduğu Panama’da 12, Porto Riko’da 12, Kolombiya’da 9, Peru’da 8, Honduras’ta 3, Paraguay’da 2 askeri üs ve ayrıca Aruba, Kosta Rika, El Salvador, Küba (Guantanamo) ve Peru’da bu tür tesisler diğer ülkeler arasında.” Washington tüm dünyayı kontrol etmeye çalışıyor. “bölgenin kara ve deniz yüzeyi”, Arjantin karasularındaki adalarda bulunan bir NATO üsleri ağı dahil “Birleşik Krallık tarafından gasp edildi.”

Tüm bu faaliyet ve tarihin ışığında, Latin Amerika ve Karayip halkının, ABD’nin bölgede demokrasi, barış ve hakikatin yayılmasına yardım ettiği iddialarından şüphe duyması affedilebilir. Bu bölgenin insanları ABD’nin zorbalığına uğramaktan bıktı ve ABD hükümeti ve onun kurumsal medya sözcüleri tarafından pervasızca yalan söylenmesinden de aynı derecede bıktı. Bu nedenle, bu bölge halkının bilgi almak için giderek artan bir şekilde Rusya’nın RT’si gibi ABD dışındaki kaynaklara yönelmesi, ABD’yi fazlasıyla üzecek şekilde, dikkat eden kimseyi şaşırtmamalıdır.

Gibi CNN ağıtlar, Rus propagandası, Batı’ya karşı kaynayan kızgınlıkları uzun süredir istismar ediyoremperyalist geçmişi ve yakın zamandaki dış politika müdahaleleri, şimdi Ukrayna’nın Batı’nın bir kuklası olduğu görüşünü destekliyor. Anlatı, özellikle RT gibi Kremlin kontrolündeki medya kuruluşlarının büyük izleyici kitlesine sahip olduğu Latin Amerika’da güçlü.” Benzer şekilde, POLITICO şikayet ediyor,Rus devlet medyasına gelince, Kremlinİspanyolca dil hizmetleri – özellikle RT en EspaNol – özellikle Latin Amerika’da bir ezici güçtür. Gösterişli televizyon stüdyoları, gringo karşıtı yazı işleri ve yerel halktan yararlanma yeteneğidış haber kaynaklarına duyulan arzu, kuruluşu Moskova’nın açık ara en büyük savunucusu haline getirdi.konuşma noktaları.

Bu alarm verici ifadelerde açıklanacak çok şey var. Her şeyden önce, hakkındaki iddiasında “Rus propagandası,CNN’in kendisi, Batı emperyalizminin tehlikede olduğunu iddia etmeye çalışarak, oldukça tipik bir ABD yanlısı propaganda yürütüyor. “geçmiş” ve Latin Amerika’daki son anayasa karşıtı darbelerini yalnızca “dış politika müdahaleleri” POLITICO, RT’nin Latin Amerikalı izleyicilere çekiciliğinin, onun “gringo karşıtı çizgi” Latin Amerikalıların buna neden ilgi duyacaklarını açıklamadan – yani Latin Amerikalıları Amerikan kaynaklarından uzaklaştırıp RT gibi kaynaklara yönelten şeyin ABD’nin acımasız eylemleri olduğunu kabul etmeden.

Tabii ki sorun şu ki, ABD hükümeti ve onun CNN ve POLITICO gibi uyumlu propaganda kuruluşları kendi arzlarıyla kafayı bulmuş durumda. Bölgedeki ABD emperyalizminin doğası hakkında kendi fikirlerine inanıyorlar ve kendilerinin, Washington’ın dünyadaki rolü de dahil olmak üzere, dünyadaki en büyük yanlış haber sağlayıcılarından bazıları olduklarını kavrayamıyorlar.

Yine, günlük yaşamlarında ABD’nin vahşetine katlanmak zorunda kalan Latin Amerika ve Karayipler halkı bu kadar aldanmamakta ve haberlerini ve hatta yardımlarını başka yerlerde aramaları oldukça anlaşılır bir durumdur. Bu nedenle, ABD gibi ülkelerde ABD müdahalesini protesto eden insanlar Haiti Ve Peru Hatta bu müdahaleye karşı Rusya bayrağı sallıyor ve Rusya’dan yardım istiyor.

Bunun kolay bir çözümü var. ABD, bölge halkının haber ve bilgi için kendisine ve medya kuruluşlarına bakmasını istiyorsa, bu yarımküredeki müdahaleci geçmişi ve şimdiki davranışları konusunda dürüst olabilir ve bu yarımkürenin insanlarına ve onların ülkelerine davranmaya başlayabilir. saygıyla ve eşit olarak. ABD, Latin Amerika ve Karayipler’e kendi ülkesi gibi davranmaya devam ettiği sürece, “arka bahçe” kendi çıkarı için karışmakta özgür olduğu yerde, halkı yalnızlaştırmaya ve onları Rusya’ya ve doğunun diğer noktalarına doğru itmeye devam edecektir. Bu bariz bir nokta olmalı, ancak her nasılsa iyi adamlar olduklarına inanırken kendi çıkarlarının ötesini görmekten aciz görünen ABD’deki politika yapıcılar için kaybolmuş gibi görünüyor.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri yansıtması gerekmez.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu