Güncel

ABD nükleer santralinde radyoaktif sızıntı olduğu kabul edildi – Apsny News


Bir Minnesota tesisi, lisans uzatma başvurusu yaptıktan sonra trityum su sızıntısını ifşa etti

ABD’nin kuzeyindeki Minnesota eyaletindeki yetkililer Perşembe günü Minneapolis yakınlarındaki bir nükleer enerji santralinde 1,5 milyon litreden fazla radyoaktif su sızıntısına maruz kaldığını açıkladı. Monticello Nükleer Üretim Santrali’nin sahibi olan Xcel Energy, sızıntıyı temizlemek için çalışıyor ve genel halk için bir tehlike olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Minnesota Kirlilik Kontrol Ajansı (MPCA), tesisteki kırık bir borudan yaklaşık 400.000 galon tritiye su sızdığını söyledi. Sızıntı ilk olarak 22 Kasım’da keşfedildi ve kaynağı 19 Aralık’ta bulundu ve yamalandı. “az sonra.”

Yetkililer olayla ilgili kamuoyunu bilgilendirmeme kararı alırken, Xcel Enerji ve devlet harekete geçti. “aktif olarak yönetmek” MPCA komiser yardımcısı Kirk Koudelka, ışınlanmış suyun yer altı dumanının yakındaki Mississippi Nehri’ne yayılmasını önlemek için durumu anlattı. Minneapolis Star-Tribune.

“Artık sızıntının nerede olduğu, ne kadarının yer altı suyuna salındığı ve kirlenmiş yeraltı suyunun orijinal konumun ötesine taşındığı hakkında tüm bilgilere sahip olduğumuza göre, bu bilgileri paylaşıyoruz.” Minnesota Kirlilik Kontrol Ajansı sözcüsü Michael Rafferty Perşembe günü söyledi.

“Bu bir halk sağlığı veya içme suyu sorunu teşkil etmiyor” dedi Xcel’in Minnesota başkanı Christopher Clark. Tritiye edilmiş suyun olduğunu kabul etti. “çok yukarıda” Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından zorunlu kılınan 20.000 picocuri standardı, “milyonlarca” doğrudan bitkinin altında.

Monticello belediyesi, belediye kuyuları için yeraltı suyu çektikleri alanın dışında meydana gelen sızıntıdan içme suyu kaynağının etkilenmediğini belirten bir bildiri yayınladı.

Xcel, kirli suyun tesisin çevresi dışında tespit edilmediğini söyledi. KMSP-TV. Suyun tahminen %25’i geri kazanılmış ve sahadaki bir arıtma sistemine pompalanmıştır. Şirket, bir yıl veya daha fazla sürebilecek proje için depolama tankları veya bekletme havuzu inşa etmeyi düşünüyor.

ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu (NRC) sözcüsü Viktoria Mitlyng, sızıntının NRC güvenlik eşiğinin çok altında olduğunu ve planın düzenlemeleri ihlal etmediğini söyledi. trityum sızıntıları “Nükleer santraller için nadir değildir” o ekledi.

Monticello tesisinde 1981’de yaklaşık 2.000 galon (7.500 litre) sızıntı oldu ve suyun bir kısmı nehre ulaştı, ancak eyalet sağlık yetkilileri bunun yaban hayatı veya halk sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmadığını söyledi.

Ocak ayında Xcel, Monticello’nun lisansını mevcut izninin sona ermek üzere olduğu 2030’dan sonra 20 yıl daha uzatmak için NRC’ye bir başvuru gönderdi. Şirket, uzantının olduğunu söyledi “kritik” 2040 yılına kadar %100 karbonsuz elektriği zorunlu kılan yeni Minnesota yasasını karşılamak için.

trityum bir “hafifçe” Genellikle nükleer reaktörleri soğutmak için kullanılan suda bulunan hidrojenin radyoaktif izotopu. Minnesota Sağlık Departmanında görevli komiser yardımcısı Daniel Huff, insanları etkilemesinin tek yolunun onu solumaları veya tritiye su içmeleri olduğunu söyledi ve halkın bir nükleer santralden maruz kalmasının söz konusu olduğunu da sözlerine ekledi. “sıfır olmalı.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu