Dünya

ABD nükleer silah yükseltme için son tarihi düşürdü – Apsny News


Los Alamos laboratuvarının artık plütonyum üretim hedefine ulaşmak için belirlenmiş bir tarihi yok

ABD nükleer stokundan sorumlu hükümet kurumu, bazı milletvekilleri tarafından dile getirilen gecikmeler ve maliyet aşımlarıyla ilgili endişelere güvenerek, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndaki önemli bir atom silahı parçasının üretimini hızlandırmak için önceki son tarihi düşürdü.

Enerji Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi (NSAA), en son Stok Yönetim ve Yönetim Planını Pazartesi günü Kongre’ye sundu.

Associated Press (AP), tarihi New Mexico tesisinde termonükleer silahların temel bileşenleri olan plütonyum çukurlarının üretimini hızlandırmak için son tarihin bulunmadığına dikkat çekti. Geçen yılın raporu, Los Alamos’un 2026 yılına kadar yılda 30 ocak (ppy) üreteceğini söylüyordu.

NSAA, Güney Carolina’daki Savannah River Sitesinde üretimi 2030 yılına kadar 50 py’ye çıkarmayı planlayarak yılda 80 plütonyum çukuru üretmeyi hedefliyor.

Ajansın ihtiyacı var “bilimi ilerletin ve mühendisliği olgunlaştırın” devam eden ekipman yükseltmelerini tamamlayın “çukur üretim süreci akışını optimize etmek için” ve en son güncellemede, Los Alamos’taki iş gücünü 30 ppy işaretini elde etmek için genişlettiği belirtildi.

AP, Beyaz Saray’ın nükleer silah faaliyetleri için 18,8 milyar dolar talep ettiğini, buna üretimin modernizasyonu için 5,6 milyar dolar da dahil olduğunu kaydetti. Bazı milletvekilleri, ajansın bütçe ve zaman kısıtlamaları dahilinde teslim etme yeteneğini sorguladı.

“Kongre’nin sizden milyarlarca doları aşan bir pay almamız karşılığında bir projenin ne kadar süreceğini ve ne kadara mal olacağını bize söylemenizi istemesi mantıksız değil.” Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, yakın tarihli bir kongre oturumunda NNSA yöneticisi Müsteşar Jill Hruby’ye söyledi.

“Onlara bir kuruş daha vermeden önce NNSA’nın yapması gereken şeyin bu olduğunu düşünüyorum.” o ekledi.

Pentagon ve Enerji Bakanlığı, ülkenin rakipleri Rusya ve Çin’e ayak uydurması gerektiğini söyleyerek ABD’nin nükleer cephaneliğini güçlendirmek için iddialı bir program izliyor.

Rus liderliği, kendi modernizasyonunun ve nükleer caydırıcılığın geliştirilmesinin, NATO’nun Avrupa’da genişlemesinden kaynaklanan artan konvansiyonel savaş tehditlerinin gerekli olduğunu söyledi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu