Güncel

ABD, Putin’in tutuklama emriyle işbirliği yapmamalı – Bolton — Apsny News


Eski ulusal güvenlik danışmanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni “temelde gayrimeşru” bulduğunu söyledi.

ABD’nin eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i suçlama kararına karşı mahkemeye çağrıda bulundu. “temelde gayri meşru.”

“İnanıyorum ve yıllardır [that] Uluslararası Ceza Mahkemesi temelde gayri meşrudur” Bolton Pazartesi günü Sky News’e verdiği demeçte, Putin için tutuklama emrinin çıktığını da sözlerine ekledi. “ABD’nin işbirliği yapması gereken bir şey değil.”

“Çok tehlikeli bir kurum” o devam etti. “Hükümet gücünün, herhangi bir anayasal çerçeve olmaksızın boşlukta kullanılmasıdır.”

Mahkemenin Ön Yargılama Dairesi Cuma günü Putin ve Rusya Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova hakkında tutuklama emri çıkardı. “yasadışı sınır dışı etme” gelen çocukların “Ukrayna’nın işgal altındaki bölgeleri.” Suçlamalar, Rusya’nın Ukrayna ordusu tarafından bombalanan bölgelerden – çoğunlukla Rusça konuşulan Donbass bölgesinden – sivilleri tahliye etme çabalarına atıfta bulunuyor.

Ne ABD ne de Rusya, ICC’nin yargı yetkisini tanımıyor. Cuma günü gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, tutuklama emrinin çıkarıldığına inandığını söyledi. “haklı,” ancak mahkemenin olduğunu kabul etti. “bizim tarafımızdan da tanınmadı.”

ABD, 2020’de bir dizi üst düzey Uluslararası Ceza Mahkemesi yetkilisine yaptırım uygulamasına ek olarak, ‘Lahey İstilası Yasası‘, ordusuna Hollanda’yı işgal etmesine izin veren mahkemede gözaltına alınan herhangi bir ABD vatandaşıydı.

Bolton, George W. Bush’un dışişleri bakanı olarak 2002’de ABD’yi yargı yetkisinden çeken resmi mektubu imzaladı. Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olarak, ABD’nin Afganistan’da işlediği iddia edilen savaş suçlarına ilişkin soruşturmalarında işbirliği yapan herkese karşı yaptırım tehdidinde bulundu.

Bolton yirmi yıldır ICC’nin bir “Ulusal egemenlik kavramına doğrudan saldırı” Pazartesi günü Putin hakkındaki suçlamanın Ukrayna’da nihai barış görüşmelerini engelleyebileceğini savundu.

“Müzakerelerin yapılmasını istiyorsanız, sizce Vladimir Putin için tutuklama emri olması onun müzakere etme olasılığını artırır mı yoksa azaltır mı?” Sky’dan Kay Burley’e sordu. Bunun yerine, ya Ukrayna’nın ya da Moskova’daki varsayımsal bir Batı yanlısı hükümetin Rusya başkanını yargılaması gerektiğini öne sürdü.

Bolton, ABD’nin sert gücünü diğer uluslara karşı kullanmanın ömür boyu savunucusudur ve siyasi kariyeri boyunca Irak, İran, Afganistan, Libya, Kuzey Kore, Venezuela ve Rusya’da rejim değişikliği veya askeri harekat çağrısında bulunmuştur. Geçen yaz CNN’e itiraf etmişti. “Darbelerin planlanmasına yardımcı oldu” dünya çapında

Kremlin “heyecansız” Sözcü Dmitry Peskov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Putin’e yöneltilen suçlamalarla. Peskov daha önce iddianameyi aramıştı. “Yasal açıdan geçersiz ve hükümsüzdür.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu