Güncel

ABD, Suriye’de hava saldırıları başlattı – Apsny News


Pentagon, İran bağlantılı grupların hedef alındığını söylerken, yerel kaynaklar sivil altyapının vurulduğunu iddia ediyor.

Pentagon, Amerikan güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki ABD liderliğindeki koalisyon üssüne düzenlenen ölümcül insansız hava aracı saldırısına yanıt olarak Suriye’de misilleme saldırıları düzenlediğini söyledi.

Bir ABD’li müteahhit öldü, beş Amerikan askeri ve bir müteahhit yaralandı. “tek yönlü insansız hava aracı” Savunma Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, Perşembe günü öğle saatlerinde Haseke kasabası yakınlarındaki bir bakım tesisini vurdu. “İstihbarat camiası, İHA’nın İran menşeli olduğunu değerlendiriyor” ekledi.

Aynı açıklamada Pentagon başkanı Lloyd Austin, Başkan Joe Biden tarafından kendisine yetki verilmesi için talimat verildiğini söyledi. “İran’ın İslam Devrim Muhafızları Kolordusu’na (IRGC) bağlı gruplar tarafından kullanılan tesislere karşı bu gece doğu Suriye’de hassas hava saldırıları.”

Bombardımanlar yapıldı “Bugünkü saldırının yanı sıra Suriye’de Devrim Muhafızları’na bağlı gruplar tarafından Koalisyon güçlerine yönelik bir dizi son saldırıya yanıt olarak” Austin belirtti.

“Hiçbir grup, cezasız bir şekilde birliklerimize saldırmayacak” Austin ısrar etti ve ABD’nin “Her zaman bizim seçtiğimiz yer ve zamanda yanıt verin.”

ABD savunma bakanı saldırıların yerini açıklamadı, ancak sosyal medyadaki görüntülerin Suriye’nin doğusundaki Irak sınırındaki Deyr ez-Zor eyaletindeki patlamaları gösterdiği iddia ediliyor.

Yerel kaynaklar, İranlı yayıncı Press TV’ye ABD füzelerinin İranlı gruplarla bağlantılı herhangi bir tesisi vurmadığını söyledi. Bunun yerine, bir kırsal kalkınma merkezi ve bir tahıl tesisinin vurulduğunu iddia ettiler.

“Saldırı eyleminde hiçbir İranlı öldürülmedi” yayıncı belirtti. Ayrıca, yemin eden isimsiz bir askeri kaynağa da atıfta bulundu. “direniş grupları” Amerikan saldırılarına karşılık vermeyi planlıyor.

2010’ların ortalarında İslam Devleti (İD, eski adıyla IŞİD) militanlarıyla savaşma bahanesiyle oraya konuşlandırılan yaklaşık 900 ABD askeri, petrol zengini kuzeydoğu Suriye’de kaldı. Şam, onların varlığını yasa dışı olarak görüyor ve defalarca BM’ye şikayette bulundu. Suriye hükümetinin duruşu, ülkeye terörle mücadelede yardım eden Rusya ve İran tarafından paylaşılıyor.

Bu ayın başlarında, Amerikan güçlerinin Suriye’den çekilmesini öngören Cumhuriyetçilerin desteklediği bir yasa tasarısı, ABD Kongresi’nde 103’e karşı 321 oyla kaybederek geçemedi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu