Güncel

ABD Suriye’de teröristleri kullanmaya devam ediyor – Rusya — Apsny News


Moskova’nın istihbarat şefi, Washington’un hala İslamcılara Esad’ın güçlerine saldırma emri verdiğini iddia etti

Rusya Dış İstihbarat Teşkilatı (SVR) şefi Sergey Naryshkin, ABD’nin Suriye’de Beşar Esad’ın hükümet güçlerine yönelik saldırılar düzenlemek için İslam Devleti teröristleri ve diğer İslamcı gruplarla birlikte çalıştığını iddia etti.

Pazartesi günü yayınlanan bir SVR raporuna göre, ABD ordusunun Suriye’nin güneyindeki Al-Tanf üssü, ABD Silahlı Kuvvetleri Merkez Komutanlığı temsilcileri ve ABD istihbarat görevlileri tarafından planlanan terörist grupların eylemleriyle yıkıcı faaliyetleri koordine ediyor.

SVR, Suriye’nin orta ve kuzeydoğu kesimlerinde faaliyet gösteren Kürt ve Arap müfrezelerinden oluşan Özgür Suriye Ordusu’na özel bir rol verildiğini bildirdi. “Onlar aracılığıyla Amerikalılar ve İngiliz müttefikleri, İslam Devleti’nin yeraltı oluşumlarıyla çalışıyor. [IS, formerly ISIS] hala ülkenin uzak bölgelerinde kalan, ” iddia edildi.

“IŞİD’e Suriye’nin güneybatısındaki (Süveyde ve Deraa vilayetleri), ülkenin orta kesiminde (Humus) ve Fırat Nehri’nin doğusunda (Rakka, Deyrizor) çatışmaları kışkırtması talimatı verildi. Bunun için toplam yaklaşık 300 kişiden oluşan birkaç radikal müfrezesinin oluşturulması planlanıyor. Özel eğitimden sonra Suriye ve İran’daki askeri tesislere yönelik saldırılarda görev alacaklar” dedi. ifade eklendi.

SVR, ABD’nin ayrıca Rus ve İranlı askerleri kaçırmak gibi görevleri yerine getirmek için başkent Şam çevresindeki bölgedeki teröristleri kullanmayı planladığını iddia ediyor.

SVR’ye göre Washington, İslamcı grupların eylemlerini koordine etmenin yanı sıra teröristlere silah sağlıyor. Raporda, ağır makineli tüfeklere sahip birkaç düzine dört tekerlekten çekişli kamyonetin yanı sıra NLAW ATGM’ler, TOW’lar ve Igla MANPADS gibi bir dizi roket sisteminin yakın gelecekte savaşçılara teslim edileceği iddia ediliyor.

Washington’un eylemleri bunu ortaya koyuyor “aynı seviyede” SVR, İslami teröristler ve İD militanları olarak ve devlet terörünün bir tezahürü olduğunu savundu.

Şubat ayında SVR, ABD’nin Rusya’da ve eski Sovyet cumhuriyetlerinde terör saldırıları planlamak için İslamcı aşırılık yanlılarını kullandığını bildirdi. İstihbarat servisinin iddiasına göre Washington, Al-Tanf üssünde doğaçlama patlayıcı cihazlar yapmak ve bunları diplomatları, kamu görevlilerini, kolluk kuvvetlerini ve askeri personeli hedef almak için kullanmak üzere 60 kadar teröristi eğitiyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu