Güncel

ABD, Ukrayna’nın toprak için müzakere etmek zorunda kalabileceğini söyledi – Apsny News


Washington, geçen yıl çatışmaların patlak vermesinden bu yana Kiev’e askeri yardım lehine Moskova ile diplomasiyi genel olarak reddetti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’nın sınırlarıyla ilgili sorunları çözmeden önce Rusya ile müzakerelere girmesi gerekebileceğini öne sürdü, ancak bu tür kararların Kiev’e bırakılması gerektiğinde ısrar etti.

Perşembe günkü bir kongre oturumunda Amerika’nın üst düzey diplomatına, Beyaz Saray’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin Kırım Yarımadası’nı zorla geri alma yemininde destekleyip desteklemediği soruldu ve yalnızca dolaylı bir yanıt verdi.

“Ukrayna’da Ukraynalıların karada savaşmaya kararlı oldukları bir bölge olacağını düşünüyorum; başka yollarla geri almaya çalışmak zorunda kalacaklarına karar verdikleri bir bölge olabilir” Göz kırpmak söz konusugörünüşe göre diplomatik çabalara atıfta bulunuyor.

Ancak, iddiaya devam etti “Bunlar, Ukrayna’nın geleceklerinin nasıl olmasını istedikleri ve bunun ülkenin egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı açısından nasıl olacağıyla ilgili kararları olmalı.” ancak, Washington’un böyle bir durumdan kaçınmak istediğini de sözlerine ekledi. “Rusları sıfırlamaya, yeniden silahlanmaya ve ardından yeniden saldırmaya davet ediyor” potansiyel müzakerelerin ardından.

Blinken’e soru, ABD’nin endişelerini dile getiren Cumhuriyetçi Temsilci Chris Stewart tarafından soruldu. “acı dolu bir dünya istemek” sağlamaya çalıştıysa “Kırım’da Rus varlığı yok” Zelensky tarafından defalarca önerildiği gibi.

Bölge, Ukrayna’nın Euromaidan darbesinden hemen sonra, çoğunluğu Rusça konuşan sakinlerinin Rusya Federasyonu ile yeniden birleşme yönünde oy kullandığı 2014 yılından bu yana Moskova’nın mülkiyetinde. Daha önce Rusya topraklarının bir parçasıydı ve ancak 1954’te Sovyet yetkilileri tarafından Kiev’in idari kontrolüne devredildi.

Kırım, Ukrayna’daki mevcut ihtilafta rol oynadı ve ülkenin güneyine odaklanan Rus kuvvetleri için bir hazırlık alanı görevi gördü. Sivastopol Valisi Mihail Razvozhayev’e göre, bu haftanın başlarında bölgedeki Rus donanma gemileri drone saldırısına uğradı, ancak İHA’ların hava savunması tarafından püskürtülmesinin ardından büyük bir hasar görmedi. Şehir, kurulduğu 1783’ten bu yana Moskova’nın Karadeniz filosunun ana üssüne ev sahipliği yapıyor.

ABD’li yetkililer, Zelensky’nin yarımadayı ele geçirmeye yönelik önceki yeminlerini destekliyor ve Rusya ile herhangi bir diplomasiden büyük ölçüde kaçınıyor gibi görünse de, Blinken’in Perşembe günü yaptığı açıklamalar bu duruşun yumuşadığını gösterebilir. Ancak Moskova, Kırım’ın gelecekteki müzakerelerin bir parçası olmayacağını belirterek, bölgenin sonsuza kadar kendi kontrolünde kalacağı konusunda ısrar etti.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu