Dünya

ABD, Ukrayna’yı Rusya’ya saldırmaktan vazgeçirdi – WaPo — Apsny News


Washington Post, Ukrayna’nın bu yılın başlarında çatışmanın başlamasının yıldönümünü anmak için Moskova da dahil olmak üzere Rusya’nın derinliklerindeki hedeflere bir dizi saldırı planladığını, ancak ABD’nin geç müdahalesinin ardından bu fikirden vazgeçildiğini iddia etti.

Gazete ayrıca, adı açıklanmayan Ukraynalı yetkililerin, Kiev’in askeri operasyonlarının en azından bazılarında son sözün Washington’a ait olduğunu kabul ettiklerini aktardı.

The Post Pazartesi günü, sızan Pentagon belgelerine dayanarak, Ukrayna’nın askeri istihbarat müdürlüğü (HUR) başkanı Kirill Budanov’un astlarına talimat verdiğini iddia etti. “24 Şubat’taki kitlesel grevlere hazırlanın” birkaç Rus şehrinde.

Ancak ABD’li yetkililer, “gizlice izleme” Gazete, Kiev’in planları olduğunu ve Rusya’nın potansiyel olarak taktik nükleer silahların kullanımı da dahil olmak üzere yıkıcı bir tepki verebileceğinden endişe duyduğunu iddia etti.

Post’a göre CIA, 22 Şubat’ta Ukrayna istihbarat teşkilatının “Washington’un talebi üzerine grevleri ertelemeyi kabul etmişti.”

“Ukraynalı yetkililer uzun süredir özel olarak ABD’nin bazı askeri operasyonlar üzerinde fiilen kontrol sahibi olduğunu söylüyor” kağıt eklendi. Bir örnek olarak, Kiev kuvvetlerinin ABD tarafından sağlanan gelişmiş roket sistemlerini, önce hedeflerini ABD ile teyit etmeden kullanmayacağı söyleniyor. “Avrupa’daki bir üsten ABD askeri personeli.”

Gazete, planlanan yıl dönümü saldırılarını durdurmak için tam olarak hangi ABD’li yetkililerin müdahale ettiğinin net olmadığını belirtirken, Washington’un Şubat ayı ortasında vatandaşlarına Rusya’yı terk etme talimatı verdiğini ve ABD’nin Ukrayna’nın iddia edilen planlarını ciddiye aldığını gösterdiğini kaydetti.

Bu ayın başlarında FBI, Discord sosyal medya platformundaki en az bir kapalı grupta gizli Pentagon materyalleri yayınladığından şüphelenilen 21 yaşındaki ABD Ulusal Hava Muhafızı Jack Teixeira’yı tutukladı.

Pentagon sızan belgelerin gerçekliğini ne doğrulamış ne de reddetmiş olsa da, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, materyallerin sızdırıldığını söyledi. “iş yok” yapı “Gazetelerin ön sayfalarında veya televizyonda.”

Pazar günü, Moskova’nın yaklaşık 30 km doğusunda, görünüşe göre düştükten sonra patlayıcı yüklü bir insansız hava aracı bulundu. Birkaç Rus medya kuruluşu, İHA’nın Ukrayna tasarımına sahip olduğunu ve Kanada yapımı blok yıkım suçlamaları taşıdığını iddia etti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu