Güncel

ABD, yabancı düşmanı faturalarla kendi teknoloji hakimiyetini öldürüyor – Apsny News


Ruslar, Çinliler, İranlılar, Kuzey Koreliler ve yasadışı göçmenler için önerilen mülk ve eğitim yasakları Amerika’yı ısırmak için geri gelebilir

yeni bir fatura Eyalet Temsilcisi Tony Tinderholt tarafından Teksas’ta tanıtılan yasa, yürürlüğe girmesi halinde belgesiz öğrencilerin yanı sıra Çin, İran, Rusya ve Kuzey Kore’den gelen öğrencilerin Teksas üniversitelerinde okumasını engelleyecek. Valinin masasına ulaşma şansının çok az olduğu bildirilse de, yine de bazı ABD’li yetkililerin ırkçı ve zarar verici bir tutumunu yansıtıyor.

Teksas Eyalet Senatosu Cumhuriyetçileri de tanıtıldı aynı dört ülkenin vatandaşlarının güvenlik kisvesi altında Teksas’ta mülk sahibi olmasını ve eyalet ekonomisi üzerindeki yabancı etkiyi dizginlemesini yasaklayacak bir yasa tasarısı. Ancak aktivistler ve Demokrat Parti milletvekilleri, yabancı düşmanlığı ve yasalara uyan sakinleri devlete yatırım yapmaktan caydırma potansiyeli olduğunu iddia ettikleri bu yasa tasarısını protesto ettiler.

Asyalı Amerikalılar, geçen hafta bir Senato komitesinde yasaya karşı ifade vermek için gruplar halinde yanıt verdi ve bunun, önyargıyı körüklerken ve yasal çalışma vizesi olan sıradan sakinleri cezalandırırken, ülkenin artan Asya karşıtı nefret suçlarına katkıda bulunacağını söyledi. Diğerleri, bu hayalleri gerçekleştirmek için yıllarca çalıştıktan sonra yasal sakinlerin aileleri için ev satın almalarının imkansız hale geleceğini iddia etti.

Federal hükümet, elbette, utanç verici “yabancı düşmanlığının” ardından dolaylı olarak suç ortağıdır.Çin Girişimi” eski Başkan Donald Trump yönetimindeki Adalet Bakanlığı tarafından üstlenildi. Bu yanlış yönlendirilmiş girişim, Çinli öğrencileri ve profesörleri ekonomik casusluk iddiasıyla inceledi, ancak herhangi bir suç işlediğine dair çok az kanıt ortaya çıkaran neo-McCarthyci bir cadı avına dönüştü.

Eyalet ve federal yetkililerin bu davranışı, artık Amerika Birleşik Devletleri’nde okumanın bile değerini sorgulamaya başlayan Çinli ve diğer yabancı öğrenciler için düşmanca bir ortam yarattı. ABD yüksek öğreniminin güvenilirliğine ve kalitesine de ciddi şekilde zarar verdi. Örneğin, Ekim 2022’de, Dünya Üniversite Sıralaması Times Higher Education tarafından yayınlanan, dünyanın en iyi 100 üniversitesinin payının, Çin’in ABD’yi geride bıraktığını görmek için hızla ilerlediğini söyledi.

2018’den bu yana ilk 100’deki ABD üniversitelerinin sayısı 43’ten 34’e düştü. Bu sırada Çin ikiden yediye yükseldi. “Veriler çok açık: Amerika artık dünya yüksek öğrenimi ve araştırmasında on yıllardır süren hakimiyetini hafife alamaz ve bu mücadeleye öncülük eden de Çin’dir.” dedi sıralama editörü Phil Baty. “Mevcut eğilimler aynı kalırsa, Çin’in önümüzdeki yıllarda ABD’yi solladığını görürüz.”

Bu arada ABD, Çin’in önemli inovasyon ölçütlerinde onu geride bıraktığını görüyor. Ulusal Bilim Vakfı’nın verilerine göre Çin, on yıl önceki %16’dan artışla 2020’de küresel patent payının %49’una sahipken, ABD aynı dönemde %15’ten %10’a geriledi. Benzer şekilde, Scientometric dergisi tarafından yapılan bir araştırma, Çin’in ABD’yi gölgede bıraktığını ortaya koydu. “yüksek etki” bilimsel belgeler.

ABD’nin iki yönlü bir sorunu var: yurt içi üniversite kayıtları düşerken, yabancı yetenekler siyaset tarafından kovalıyor ve her iki taraftaki yetenek havuzunu daraltıyor. 2021’de Ulusal Öğrenci Takas Odası Araştırma Merkezi, ABD kolejlerine ve üniversitelerine kayıtların o sonbaharda tahmini 500.000 lisans öğrencisi tarafından düşme hızında olduğunu bildirdi. Daha düşük üniversiteye devam, ülkenin gelecekteki işgücü için Covid-19 salgınıyla başlayan zaten korkunç bir durumu daha da kötüleştiriyor. verilere göre. Her şey söylendi, lisans kaydı 2012’den beri düşüyor.

Yabancı öğrencilere gelince, ABD’nin Covid-19 salgınını bilimsel olarak yönetememesi ve Çinli ve diğer yabancı öğrencilerin başka yerlerde eğitim görmesine yol açan devam eden siyasi kaygıların bir karışımı oldu. Bu, ABD inovasyonu için önemsiz değil çünkü Silikon Vadisi’nin yabancı yetenekler üzerine inşa edildiğini söylemek abartı olmaz. 2013’e göre rapor Göç Politikaları Merkezi tarafından 1995’ten 2005’e kadar Silikon Vadisi’ndeki yeni kurulan şirketlerin %52’sinden fazlasının en az bir göçmen kurucusu vardı.

Eyalet ve federal yetkililer, yabancı düşmanı ve düpedüz ırkçı yasalar ve politikalar uygulamaya devam ederek yabancı yetenekleri korkutuyor ve aslında gelecekteki ABD inovasyonunu ve Amerika’nın bir inovasyon merkezi statüsünü frenliyor. ABD teknoloji hakimiyeti, politikaya yansıyan bu ayrımcı tutumlar tarafından ciddi şekilde tehdit ediliyor. Trendler devam ederse ve yabancılar yeteneklerini başka pazarlara yatırırsa, ABD artık dünya lideri bir teknoloji merkezi olmayacak. O zaman hükümet yetkililerinin kendilerinden başka suçlayacak kimseleri olmayacak.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri yansıtması gerekmez.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu