Dünya

ABD yurtdışında daha fazla siber komando konuşlandırıyor – Apsny News


Üst düzey bir general gazetecilere verdiği demeçte, askeri bilgisayar korsanlarının Ukrayna da dahil olmak üzere 20 ülkede zaten iş başında olduğunu söyledi.

Üst düzey bir askeri yetkili Pazartesi günü Reuters’e verdiği demeçte, ABD ordusunun dünya çapındaki siber varlığını genişletirken Ukrayna’ya düzinelerce bilgisayar korsanı gönderdiğini söyledi. Görevlerinin ayrıntıları net değil, ancak Pentagon bilgisayar korsanlarının “düşmanlara karşı tam spektrumlu operasyonlar yürütün.”

San Francisco’daki RSA siber güvenlik konferansının oturum aralarında konuşan ABD ordusundan Tümgeneral William Hartman, Pentagon’un Siber Ulusal Misyon Gücü’nün (CNMF) Ukrayna’ya 43 uzman görevlendirdiğini söyledi.

“Gönderdiğimiz savunma ekipleri ve [they] ortak düşmanları avlayın, araçlar ve yetenekler bulun” haber ajansına söyledi.

Bu ekiplere olan talebin son üç yılda arttığını söyleyen Hartman, ABD’li bilgisayar korsanlarının bu zaman diliminde 20 farklı ülkede 47 operasyon gerçekleştirdiğini ortaya koydu. General, ABD siber ajanlarının söz konusu ülkelerin daveti üzerine konuşlandırıldığını da sözlerine ekledi.

CNMF, 2014 yılında kuruldu ve geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri Siber Komutanlığı altında birleşik bir komutanlık haline getirildi. ABD Siber Komutanlığı web sitesinde, CNMF personelinin tümü yurtdışında operasyonlar yürütmekle görevli ABD ordusu, hava kuvvetleri, donanması ve deniz piyadelerinden seçildiğini belirtmesiyle, yetki alanı hem yerel hem de uluslararası görünüyor. Aynı zamanda web sitesi, bu ajanların her ikisi de ABD topraklarında faaliyet gösteren FBI ve Ulusal Güvenlik Departmanı ile birlikte çalıştıklarını açıklıyor.

“CNMF’nin misyonu, düşman siber ve habis etki aktörlerini caydırmak, bozmak ve gerekirse yenmek için tam spektrumlu siber uzay operasyonlarını planlamak, yönlendirmek ve senkronize etmektir.” web sitesi belirtiyor.

CNMF’nin Ukrayna’daki varlığı geçen yıl Hartman tarafından duyurulmuştu. Ancak ABD yetkilileri, Amerika’nın Ukrayna’daki askeri varlığını açıklarken üyelerinden açıkça bahsetmedi. Yakın zamanda sızdırılan Pentagon belgeleri, ABD ve diğer NATO özel kuvvetlerinin Ukrayna’da faaliyet gösterdiğini ileri sürerken, Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby ısrar etti bu ayın başlarında ABD’nin yalnızca bir “küçük askeri varlık” Kiev’deki büyükelçiliğinde.

Kiev geçen yıl Ukrayna yanlısı 300.000 siber aktivisti işe alacağını duyurdu. “işini bozmak [Russian] dijital kaynaklar” Ve “propagandayla mücadele.” Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova uyardı Kiev’in yaratma riskini aldığı sırada “Siber IŞİD” bu, çatışma sona erdiğinde kolayca suç faaliyetine dönüşebilir.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu