Politika

ABD’li bankalar: Türkiye ikinci çeyrekte faiz artırabilir


ABD’li iki banka Bank of America ve Morgan Stanley, Merkez Bankası’nın ikinci çeyrekte faiz artırabileceğini kaydetti.

Fotoğraf: Reuters (Arşiv)

Eski ekonomi yönetimi, yüksek enflasyona rağmen faizleri tek haneye indirmişti. Seçimden sonra başa gelen ekonomi yönetimiyse, Haziran 2023’ten beri, politika faizini kademeli bir şekilde artırarak yüzde 45’e yükseltmişti.

Merkez Bankası, bu aysa politika faizini yüzde 45’te sabit tutarak ‘faiz artırımının’ sona erdiğine dair mesajlar verdi.

Uluslararası banka ve yatırımcıların geneli faizin yıl sonuna kadar sabit kalacağını öngörse de faiz artırımı ihtimalini gözardı etmiyor.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre Bank of America ve Morgan Stanley’nin ana tahmini faizin sabit kalacağı yönünde ancak buna rağmen ek artışlar gelebilir.

Bank of America ekonomisti Zümrüt İmamoğlu yayınladığı notta şunları dedi: “Ücret artışlarının talebe etkisi beklenenden daha güçlü çıkarsa, ikinci çeyrekte ek faiz artışları mümkün. Ancak bu bizim baz senaryomuz değil.”

Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük de şu görüşü paylaştı: “Politika faizinin yılın son çeyreğine kadar yüzde 45’te sabit tutulacağına ilişkin tahminimizi koruyoruz ancak ikinci çeyrekte ek faiz artırımı risklerinin arttığını görüyoruz. Enflasyon risklerinin daha güçlü vurgulanması, bizce, geçen aya kıyasla ek faiz artırımlarının daha muhtemel olduğu anlamına geliyor.”


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu