Dünya

ABD’li baş cerrah, yalnızlığın ‘derin bir sağlık tehdidi’ olduğu konusunda uyardı – Apsny News


Araştırmalar, sosyal izolasyonun günde 15 sigara içmeye benzer bir sağlık etkisine sahip olabileceğini gösteriyor.

Obezite, alkolizm ve sigara içmenin tuzakları iyi bilinmesine rağmen, ABD Genel Cerrahı Vivek Murthy, halk sağlığına yönelik başka bir ciddi riskin ele alınması gerektiğini iddia etti: yalnızlık.

Murthy, Salı günü yayınlanan kapsamlı bir danışma belgesinde, çalışmaların kalp krizi, inme, diyabet ve hatta bunama riskini artırabileceğini gösterdiği sosyal izolasyonun olumsuz etkisinin sağlık sistemi ve sağlık sistemi üzerinde artan bir baskı haline geldiğini savundu. “sosyal doku” Amerika’nın.

“Şu anda milyonlarca insan hikayeleri ve istatistikleri aracılığıyla bize sosyal bağlantı söz konusu olduğunda depolarının boşaldığını söylüyor.” Murthy, Salı günü The Guardian’a söyledi.

Ekledi: “Bu, tütün, madde bağımlılığı bozuklukları, obezite ve insanların yaşamlarını derinden etkilediğini bildiğimiz diğer sorunlarla eşit olarak değerlendirdiğimiz bir halk sağlığı bozukluğu olmalı.”

Uzmanlar, yalnızlığın kronik stres koşullarına yol açabileceğini ve bunun da ek hastalıklara neden olabileceğini söylüyor. Ulusal Tıp Kütüphanesinde yer alan bir çalışma, sosyal izolasyona bağlı erken ölüm riskinin günde 15 sigara içmeye benzer olduğunu bile ileri sürdü.

Danışma belgesi, Amerikalıların %45’inin çevrelerindeki insanlara güvenebileceklerini hissettiğini söyleyen 1970’lerdeki anket bilgilerine atıfta bulunuyor. 2016’da yapılan benzer bir ankette bu rakam yaklaşık %30’a düştü. Ayrıca, Amerikalıların yalnız geçirdikleri sürenin 2003 ile 2020 arasında ayda ortalama 24 saat arttığı belirtildi.

Danışmanlık, sosyal medyanın ve gıda dağıtım ağları gibi diğer çevrimiçi hizmetlerin ortaya çıkışının da insanların etkileşimlerini ve evlerini terk etme ihtiyaçlarını azalttığını söylüyor. Murthy’nin Salı günü Washington Post aracılığıyla söylediğine göre, bu durumlar, Covid-19 salgını sırasında uygulanan kilitlenmelerin getirdiği zorunlu izolasyonla daha da büyütüldü, “dökün[ed] Zaten yanmakta olan bir ateşe yakıt olarak.

“Ülkenin, yalnızlık ve izolasyonun ne kadar derin bir halk sağlığı tehdidi oluşturduğunu anlamasını istiyorum” dedi.

İstişari belge ayrıca, “Ülkemizin sosyal dokusunu onarmak” çocuklara sağlıklı ilişkiler kurmayı öğretmek ve insanların sosyal medyada daha az zaman geçirmesini sağlamak gibi faktörleri içerir.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu