Güncel

ABD’li milletvekilleri Irak savaşlarını resmen sona erdirdi – Apsny News


Senato, Washington’un 1991 ve 2003 işgallerine ilişkin kongre yetkilerini yürürlükten kaldırmak için oy kullandı.

Amerika’nın 1991 ve 2003’teki Irak işgallerinden on yıllar sonra, ABD Senatosu, gelecekteki başkanların bunları daha fazla askeri çatışma başlatmak için kullanmasını engellemek için savaşlar için kongre yetkilerini geri çekti.

Milletvekilleri Çarşamba günü 66’ya karşı 30 oyla, askeri güç kullanımına ilişkin iki yetkiyi (AUMF) yürürlükten kaldırmak için oy kullandı. BM Şartı’na göre yasa dışı olan 2003 Irak Savaşı, Irak lideri Saddam Hüseyin’in ABD’ye karşı kullanılabilecek kitle imha silahları geliştirdiğine dair yanlış iddia üzerine dönemin Başkanı George W. Bush yönetimi tarafından başlatıldı.

“Amerika Birleşik Devletleri, Irak, tüm dünya 2002’den bu yana dramatik bir şekilde değişti ve artık defterlerdeki yasaların bu değişiklikleri yakalamasının zamanı geldi.” New York Demokrat Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Çarşamba günkü oylamadan önce söyledi. “Bu AUMF’ler kullanım ömrünü doldurdu.” Yetkileri yürürlükte tutmanın, gelecekteki bir yönetimin onları savaş yetkileri üzerindeki kongre yetkisini atlatmak için kötüye kullanma riskini yarattığını da sözlerine ekledi.

Yürürlükten kaldırılan yasanın, yürürlüğe girmesi için Başkan Joe Biden’ın masasına gitmeden önce Temsilciler Meclisi’nden geçmesi gerekecek. Beyaz Saray, Biden’ın AUMF’lerin sona erdirilmesini desteklediğini söyledi. Bir Indiana Cumhuriyetçisi olan Senatör Todd Young, Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan geniş bir koalisyonun, Virginia Demokrat Tim Kaine ile birlikte sponsorluğunu üstlendiği tasarıyı desteklediğini söyledi.

“4.500 [US troops] kim öldü, 3 bin 100 kişi yaralandı, yüzbinlerce Iraklı sivil – düşünmemiz gereken şey, savaşa koştuğumuz gerçeğidir.” yetkiler onaylandığında Kongre üyesi olmayan Kaine dedi. “Bu ceset bir savaşa girdi.”

Ancak Senato üyeleri, Kentucky’li bir Cumhuriyetçi olan Senatör Rand Paul’ün, Bush’un teröre karşı savaşına yetki veren 2001 tarihli ayrı bir AUMF’yi yürürlükten kaldırma çabalarını reddettiler. Bu yetki, ABD’nin dünya çapındaki terörle mücadele operasyonları için hala yasal bir temel sağlıyor. Paul, AUMF’yi yerinde tutarak Kongre’nin kapıyı açık tuttuğunu savundu. “her yerde, her zaman savaş.”

Dönemin Başkanı Donald Trump, 2001 AUMF’yi İran’ın en yüksek generali Qassem Soleimani’yi Bağdat’tayken öldüren 2020 hava saldırısını haklı çıkarmak için kullandı.

Trump’ın selefi, eski Başkan Barack Obama, 2011’de Irak savaşını resmen sona erdirdi. Üç yıl sonra, IŞİD terör örgütüyle savaşmak için ABD birliklerini Irak’a geri gönderdi. ABD güçleri daha sonra yasadışı bir şekilde komşu Suriye’yi işgal etti ve bugüne kadar ülkenin petrol zengini bölgesini işgal etmeye devam ediyorlar.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu